Jak se vybavit na Dachstein

Dachstein s vrcholem ve výšce 2995 metrů je oblíbeným cílem českých turistů. Přesto, že svou výškou nepatří k nejvyšším horám v Alpách, vyžaduje výstup na Dachstein zkušenosti a vybavení, které např. při turistickém výletu na Sněžku nevyužijete. Díky tomu, že okolo hlavního vrcholu Hoher Dachstein leží ledovec Hallstäter Gletscher nebo Grosser Gosaugletscher, tzn. trvalý sníh i v létě a díky zajištěné cestě (via ferrata) vedoucí k samotnému vrcholu, budete potřebovat vybavení nejen na ledovec, ale i na ferraty. Pokud při výstupu nevyužijeme lanovku Dachsteinbahn z Ramsau, musíme počítat se značným převýšením a časovou i fyzickou náročností. Pro snížení fyzické náročnosti, lze výtup rozdělit na dva dny, s přespáním na jedné z okolních chat (Adamek Hütte, 2196m nebo Simony Hütte, 2203m).

Dachstein_03
I zimní výstup na Dachstein patří mezi populární

Vybavení na turistický výstup na Dachstein

Jak je popsáno výše, Dachstein není vysoká hora, ale výstup patří k náročnějším díky ledovci a zajištěné cestě vedoucí na vrchol. Všechny potřebné věci si poneseme na zádech v batohu, proto budeme potřebovat dobrou fyzickou kondici, kterou si jako jedinou nekoupíte u nás v obchodě. Při výběru vhodného vybavení sledujte i jeho hmotnost, ale zároveň vás upozorňuji, že ne vždy a všude je ultralight vybavení vhodné. Útrapy ultralight vybavení jsem popsal v samostatném článku: Limity cestování nalehko.

Batoh

Batoh při výstupu na Dachstein je ideální o objemu 30-40 litrů. Vybírat můžeme model batohu vhodný pro horolezectví, ale rozhodně to není podmínka. Spíše nám usnadní nesení věcí potřebných na ledovec a ferratu. Hmotnost takového batohu se v dnešní době pohybuje okolo 1,5 kg. Vybíráme zejména podle výšky postavy a tedy délky zádového systému, jelikož batohy této litráže obvykle nejsou plně nastavovací, ale kupují se na velikosti.

Podívejte se na batohy střední velikosti v našem obchodě: Střední batohy ►►

Vybavení na ledovec

I když vám spousta lidí bude říkat, že k výstupu na Dachstein nepotřebujete na ledovec žádné vybavení, je to vždy otázka aktuálních podmínek a pokud nechcete aby se o vás psalo v místním tisku, snažte se nic nepodcenit a být připravení. Mezi nezbytné vybavení patří:

Samozřejmě s tímto vybavením musíte umět zacházet a vědět k čemu vlastně je a jak ho správně a bezpečně použít. Pokud si nejste jistí, doporučuju navštívit některý z ledovcových kurzů, kde potřebné dovednosti získáte.

Dachstein_02
Jižní stěna Dachsteinu nabízí i lezecké vyžití

Vybavení na ferraty

Zajištěná cesta na vrchol Dachsteinu není těžká, ale co když bude sníh, led nebo přijde nečekaná bouřka? Využít můžete i našeho článku: Vybíráme vybavení na via ferratyŠtěstí přeje připraveným, proto by vám v batohu nemělo chybět:

 • sedací horolezecký úvazek (sedák) - slouží k připojení ferratového tlumiče pádu a může být stejný jako použijete k navázání na ledovci
 • horolezecká přilba - ochrana hlavy při případném pádu nebo padajícím kamení
 • ferratový tlumič pádu - nelze ho ničím jiným nahradit, protože nám zajišťuje bezpečnst při případném pádu na ferratě

Pokud vás zajímá, proč ferratový set nelze nahradit, chcete se podívat na další chyby na ferratách, mrkněte na starší článek: Nejčastější chyby na ferratách.

Dachstein_05
I v létě můžete potkat ferratu pod sněhem

Oblečení na Dachstein

Jelikož se jedná o vysokohorský výstup v rozlehlém alpském pohoří s nadmořskou výškou 3000 m.n.m., nelze oblečení podcenit. Oblečení na hory musí být pohodlné a vrstvitelné podle povětrnostních podmínek. Jak vrstvit oblečení jsme popsali ve článku: Outdoorové oblečení - vrstvení.

 • funkční prádlo - nám zajistí odvod potu od těla a udrží nás v případě potřeby dlouho v teple
 • teplejší 2. vrstva, kterou do batohu bereme i za horkého léta. V případě, že se stane např. úraz a my budeme čekat na záchranu delší dobu, můžou i v létě v podvečer spadnout teploty, v této nadmořské výšce, k nule.
 • fungující nepromokavá bunda - fungující proto, že musí být prodyšná, aby jsme se při celodenní námaze nepařili ve vlastním potu. Pončo nebo pláštěnka nejsou na vysokohorskou turistiku vhodné.
 • kalhoty - lehké, vzdušné, odolné a hlavně dlouhé. Šortky nejsou na vysokohorskou turistiku vhodné.
 • čepice, rukavice, návleky, trekové ponožky + oblečení na chatu, pokud půjdeme přes noc

TIP: Jako zateplovačka do batohu může skvěle posloužit péřová bunda Warmpeace Vernon, která v batohu nezabere příliš místa a v chladném počasí perfektně poslouží. Mrkněte na naši recenzi: Lehká péřová bunda Warmpeace Vernon.

Boty na vysokohorskou turistiku

Obuv na Dachstein musí být kotníková, rozchozená, sněhu a vodě odolná, s pevnou Vibramovou podrážkou. Pokud boty už nejaký čas používáme, nesmíme zapomenout je před výstupem naimpregnovat, případně zkontrolovat kvalitu tkaniček. Měkké, nízké boty (tenisky) jsou pro výstup po ledovci a upnutí maček absolutně nevhodná obuv!

TIP: Pokud budete spát na chatě, nezapomeňte na přezůvky. Každá chata v okolí má erární přezůvky k dispozici, ale z hygienických důvodů je lepší nosit vlastní "minimalistické", které v batohu nezaberou mnoho místa.

Dachstein_04
Mohutný ledovec Hallstäter Gletscher

Ostatní vybavení vhodné k výstupu na Dachstein

Pokud nebudeme spát na chatě, postačí nám v batohu navíc opalovací krém s vysokým UV faktorem, sluneční brýle, teleskopické turistické hole, čelovka, nůž, mobilní telefon s nabíječkou nebo powerbankou, ve kterém máme aplikaci mapy.cz s offline mapou Rakouska, cestovní doklady, peníze, kartu pojištění, vybavená lékárnička.

Pokud se rozhodneme přespat na chatě, přibereme si ručník, hygienické potřeby můžeme nosit v praktickém pouzdře, vložku do spacáku z hygienických důvodů, špunty do uší, oblečení na noc.

Jídlo a pití

Každý jsme zvyklý na něco jiného. Někdo je vegetarián, někdo nejí sladké, apod. Přesto existují všeobecná doporučení k náročné vysokohorské turistice a tím by se měl každý řídit.

Doporučené potraviny:

 • energetické tyčinky
 • hroznový cukr
 • čokoláda
 • tvrdý salám
 • tvrdý sýr
 • sušené ovoce

Opakem jsou potraviny, které je zbytečné na dvoudenní vysokohorský výlet tahat, protože zbytečnou hmotnost v batohu nikdo nechce a věřte, že ze zkušenosti donesete většinu zpět.

Zbytečné potraviny:

 • chleba
 • cokoliv s nutností vařit
 • cokoliv v konzervě
 • cokoliv co podléhá rychlé zkáze

TIP: Aby štangle salámu nezplesnivěla, je dobré ji předem nechat vysušit ve stinném a větraném místě. Tvrdý sýr je dobré namočit předem na noc do hodně slané vody (nasycený roztok), aby se konzervoval, nechat ho pak vysušit a zabalit do prodyšného materiálu.

Pití

Obvykle bereme vysokoenergetické nápoje bez bublinek, slazený čaj, šumivé magnezium, apod. To vše neseme ideálně v hydrovaku nebo v lahvi, která je schovaná uvnitř batohu. Objem je minimálně 1,5 litru na osobu a den. Vodu a čaj lze obvykle dokoupit na chatách.

Pokud vám v doporučeních něco chybí, budeme rádi, když nám to dopíšete do komentářů.

Šťastnou cestu!

Dva turisté z Česka uvázli ve čtvrtek v horách během túry v oblasti rakouského Dachsteinu, protože s sebou neměli potřebné vybavení. Zachránila je horská služba, která pro ně přiletěla vrtulníkem. Zdroj: iDnes, 3. června 2022

Skupina Čechů osudnou lavinu v Rakousku strhla sama, tvrdí šéf záchranářů ... Turisté s sebou neměli lavinový vyhledávač a všech pět jejích členů našli záchranáři už mrtvé poté, co pomoc přivolali svědci události. Zdroj: iDnes, 9. března 2020

Jednatřicetiletý horolezec z Česka zahynul ve středu ráno při výstupu na rakouskou horu Dachstein. Podle očitých svědků se muž zřítil během výstupu a záchranáři se k němu kvůli husté mlze dostali až po dvou hodinách. Zdroj: iDnes, 22. září 2016