Horolezecké vybavení - novinky 2022

Horolezecké vybavení v roce 2022 prošlo řadou vývojových změn. Podívejte se společně s námi na ty nejvýznamější. Některý výrobce materiálu pro horolezce pouze vyměnil sezónní barvy, které sladil se zbytkem vybavení, což je trendem poslední doby. Jiní výrobci opravdu inovovali a uvedli na horolezecký trh úplně nové produkty. Jaký je tedy trend a vývoj v oblasti horolezectví v době "pokovidové"? Objevují se nové lezečky, nové horolezecké přilby, nové jistítka, karabiny v sadách a v nových barvách, vylepšené feratové sety.

Singing Rock - novinky 2022

Česká firma Singing Rock z Poniklé v podkrkonoší připravila řadu novinek. Některé jsou již dostupné, jiné budou na trhu na přelomu roku 2022/23. Za zmínku určitě stojí:

Ferratové sety Singing Rock Phario (nová generace) - PHARIO PALM, PHARIO 360° a PHARIO LITE.

SR-Phario-01
nové typy ferratových setů Singing Rock Phario

  • nová kapsička na tlumič s indikátorem pádu uvnitř
  • nová ramena - odolnost 20 mm pružných ramen je testována na cyklickém zařízení, proces natáhnutí a smrštění se provádí minimálně 50 000 krát
  • modely 360°a LITE - nový minimalistický popruh šíře 27 mm snižující celkovou hmotnost tlumiče pádu

Singing Rock Loop Chain - daisy chain s 22 kN v každém oku ze speciálního 12 mm popruhu s kombinací PAD a DYNEEMA s hmotnost 75 g a délkou 100 cm. Na tuto variantu jsem osobně u české firmy dlouho čekal, jelikož Grivel, Climbing technology a Metolius nabízí tuto odsedku už pár let.

Singing Rock Bungee 360° doplňuje smyčky Bungee pro cepíny. Jedná se o lehkou pružnou smyčku s obrtlíkem, dvěma rameny a malými karabinami k připojení cepínů k sedacímu úvazku.

Inovací si prošla i přilba Singing Rock Penta, která jako první na trhu bude dostupná ve třech velikostech (S 48–54 cm, M/L 52–58 cm a XL 56–62 cm) pro nejširší škálu uživatelů, se zvětšenou plochou větracích otvorů oproti první generaci o 30 % a sníženu hmotnosti o 10 g (vel. M/L). Dostupnost leden 2023.

SR-PentaNew-01
Nová přilba Singing Rock Penta bude ve 3 velikostech a 4 barvách

Další novinky jsou spíše kosmetické. Spojením šroubovacích karabin Singing Rock Colt do balíčku po 3ks, dostanete sadu karabin za výhodnější cenu. Lehčí úpravou prošel i sedák Singing Rock Dome, který je určený pro bigwallové lezení.

Novou barvu dostalo lano Singing Rock Hero 9,6 a Singing Rock Mystic a Mystic Dry 10,1 končí a dál již nebude zařazeno v nabídce.

Ocún - novinky 2022

Další českou firmou v našem horolezeckém portfoliu je Ocún z Mnichova Hradiště. Zde stojí za zmínku nové lezečky Ocún Jett Crack. Jedná se o spárové lezečky se zvýšenou ochranou kotníků. Takové lezečky na českém trhu určitě chyběly a jelikož vychází z prověřených modelů Ocún Jett, určitě bude o co stát.

Ocun-JettCrack_01
Ocún Jett Crack - spárové lezečky

Pro malé hrdiny a malé hrdinky, připravil Ocún v této sezóně lezečky Ribbit, které jsou designované pro kluky v modré a holky v růžové barvě.

Proměnou prošly také lezečky Ocún Ozone a Ocún Ozone HV, což je lezečka na malé stupy a velké chodidlo. Pokud se tedy do normálních lezeček nevlezete, Ocún Ozone HV by mohla být vaše volba.

Stejně jako Singing Rock přišel se sedákem pro bigwallové lezení i Ocún se vytáhl s novým sedákem Ocún BigWall, který vychází z osvědčené konstrukce sedáků WeBee. Samozřejmostí je množství materiálových ok, pohodlný střih a velmi variabilní nastavení. Vyrábí se ve dvou velikostech a dvou barvách.

Dětské celotělové úvazky Ocún Mojo doplnil polstrovaný celotělák Ocún Doppler ve dvou barevných provedeních.

Jistítko Ocún Ferry bylo v letoštní sezóně vyměněno za inovativní kyblík Ocún Habu, které je oproti předchůdci odlehčené a lze do něho zakládat tenší lana.

Ferratový tlumič pádu Ocún Captur dostal podle očekávání kamaráda s novým typem karabin Ocún Captur Pro, který je již podle aktualizované normy testovaný na pevnost 15kN po 50tis. cyklech.

Climbing Technology - novinky 2022

ClimbingTechnology-01
Climbing technology - novinky 2022: © Enrico Veronese

Italská firma Climbing technology, jejíž hlavní předností je výroba v Evropě, představuje novou přilbu Climbing technology Sirio, která je pro všechny druhy horolezectví. Její hlavní předností je nízká hmotnost a ergonomický design, který padne na vaši hlavu. Skořepina přilby je tvarovaná tak, aby více odolávala bočním nárazům. K dispozici bude od roku 2023 ve dvou velikostech a čtyřech barevných kombinacích.

ClimbingTechnologySirio-01
Climbing technology Sirio bude dostupná od ledna 2023

V roce 2022 také tento italský výrobce horolezeckého vybavení inovoval oblíbené sedáky Climbing technology Wall a Climbing technology Anthea. Sladil je barevně s dalšími prvky kolekce, jako jsou karabiny, apod.

ClimbingTechnologyWall-01
Climbing Technology Wall v nových barvách

ClimbingTechnologyAnthea-01
Climbing Technology Anthea v nových barvách

Už loni jsme upozornili po veletrhu Outdoor ve Fridrichshafenu, že Climbing technology představuje inovativní odsedku CT Tuner I a CT Tuner Y. Výhodou je manipulace jednou rukou za pomocí jednoho tlačítka.

C.A.M.P. - novinky 2022

Od firmy z italské Premany mně nejvíce zaujal ultralehký skialpový úvazek CAMP Alp Race, který máme již skladem. Camp Alp Race je nejlehčí skialpový závodní sedák na světě. S hmotností 68 gramů láme všechny rekordy a díky minimálním rozměrům se jednoduše složí do přidaného obalu, který je velký jako peněženka. Inovativní konstrukce používá mimořádně lehký a prodyšný nylonový monofil v kombinaci s vysoce pevnostním polyethylenem UHMW (Ultra High Molecular Weight Polyethylene). Bederní pás se rychle a jednoduše nastavuje pomocí stahovacího elastického lanka přes očka vyztužená Hypalonem®. Stejným systémem se také nastavuje výška nohaviček. Sedák má jedno materiálové oko, které je zabudované do Hypalon® slotu. Do slotu lze také umístit pomocnou Hub karabinu třeba pro šrouby do ledu.

Camp-AlpRace_01
Camp Alp Race je nejlehčí skialpový úvazek na světě

Užívejte horolezeckého vybavení bezpečně a pokud bude z našeho obchodu, uděláte nám jedině radost ;) ... mrkněte také na naše další články