Luxusní termoska GSI Outdoors Glacier Stainless 1L Vacuum Bottle - recenze

S blížící se zimou je třeba oprášit termosky, které mám doma. Přiznávám, že většinou u mně najdete termosky Esbit, ale své místo v batohu má i nerezová termoska od americké firmy GSI Outdoors Glacier Stainless 1L Vacuum Bottle. Jedná se o luxusní termosku, u které najdete řadu doplňků, které by termoska v této cenové kategorii měla mít.

První dojmy

Termoska je vyrobena z kvalitní nerezové oceli 18/8 Glacier Stainless®, která se obvykle používá k výrobě nerezového nádobí vyšší jakosti. Číslo znamená poměr chromu a niklu a čím vyšší je, tím vyšší je kvalita. Nikl velmi dobře odolává korozi, proto je v nerezovém nádobí tak důležitý. Samozřejmě také záleží na síle stěny nerezového materiálu, protože od termosky určené pro pobyt v přírodě očekáváme odolnost. Čím silnější materiál, tím vyšší hmotnost a zároveň vyšší odolnost. Termoska GSI outdoors Glacier Stainless 1L Vacuum Bottle váží 666 gramů. Pro srovnání luxusní termoska Esbit Sculptor 1,0L má hmotnost 590g. Levná termoska Lifeventure TiV Vacuum Flask 1 L váží jen 555g. Krásně je zde vidět jak s klesající cenou klesá i hmotnost, tím pádem i odolnost termosky proti nárazům. I díky kvalitnímu lakování je termoska určena na fakt drsné zacházení.

Princip vakuové termosky

Aby termoska udržela tekutinu co nejdéle teplou/studenou, musí být mezi dvěma stěnami nádoby vytvořeno vakuum, které zabrání přenosu teploty okolí dovnitř nádoby. Pokud je toto vakuum narušeno např. dotykem stěn termosky o sebe (při promáčknutí), vzniká tepelný most a termoska přestává fungovat. Když termoska nefunguje, je po nalití horké tekutiny dovnitř, horká na povrchu.

gsi_01

Parametry termosky GSI Outdoors Glacier Stainless 1L Vacuum Bottle:

Materiál: nerez 18/8
Objem:
1,0 l
Hmotnost:
666 g
Rozměry:
94 × 94 × 300 mm

Izolace teplého nápoje: 30 hodin
Izolace studeného nápoje: 32 hodin

Další skvělé vlastnosti termosky GSI Outdoors

Termoska má úzké hrdlo a šroubovací uzávěr. Víčko nemusíte úplně vyšroubovat, ale stačí ho povolit o jeden až dva závity, protože kapalina protéká drážkama v uzávěru. Nedochází tak k přímému kontaktu okolního vzduchu s tekutinou a ta tak není ochlazována. Díky jednoduchosti víčka a dobrému tvaru se na něm nemá co pokazit a otočíte s ním i v rukavicích.

Podélné prolisy na vnějším plášti termosky usnadňují držení a manipulaci v rukavicích. Manipulace s termoskama v rukavicích bývá občas trochu komplikovaná a vy rukavice musíte sundat. U termosky GSI outdoors to opravdu nehrozí.

Silikonové dno proti klouzání je opravdu drobný detail, který ale v batohu příliš nevyužijete. Kde jsme to ocenili bylo obytné auto a termoska na stole, po kterém vám nejezdí tam a zpět. Taktéž v zimě na namrzlém povrchu drží o něco lépe než termosky bez této vychytávky.

Dvojité víčko termosky, které slouží zároveň jako hrnek se příjemně drží a hlavně vnější plastová stěna zabraňuje popálení od horkého čaje nebo kávy. Díky této vychytávce ale nápoj ve víčku strašně pomalu chladne, proto jsem si zvykl do horkého čaje přihodit trochu sněhu, aby byl okamžitě k pití.
Díky velkému stoupání závitu na termosce, odšroubujete nebo zašroubujete víčko na dvě až tři otočení. Někomu může vadit skřípavý zvuk, kdy se o sebe třou dva nerezové povrchy termosky a víčka.

Těsnění termosky je dobré a termoska vám do batohu rozhodně nevyteče. Používám ji však teprve rok, takže nedokážu zhodnotit kdy bude těsnění K.O.

gsi_02

Orientační pokles teploty v závislosti na čase:

 • 95 °C (startovací teplota)
 • po 1 h 30 min. – 89 °C
 • po 2 h 30 min. – 87 °C
 • po 3 h 30 min. – 86 °C
 • po 5 h 30 min. – 84 °C
 • po 14 h – 73 °C
 • po 16 h – 70 °C
 • po 18 h – 69 °C
 • po 22 h – 65 °C
 • po 25 h – 62 °C
 • po 34 h – 57 °C
 • po 36 h – 55 °C

Měřeno při pokojové teplotě.

Závěrečné shrnutí

Pokud uvažujete o nákupu nové termosky, rozhodně termosku GSI Outdoors Glacier Stainless 1L Vacuum Bottle zvažte jako jednu z možností. Investice se vyplatí a termoska vám bude poskytovat po dlouhou dobu užitečnou společnost na cestách. Díky silnějšímu materiálu a odolnému uzávěru je prakticky nerozbitná. Vybírat můžete z pěti barev. Termoska GSI outdoors je i krásným dárkem na Vánoce nebo na narozeniny.

Koupit termosku GSI Outdoors Glacier Stainless 1L Vacuum Bottle na Quill outdoor ►►

gsi_03