Bivakovací vak Yate Bivak Bag Full Zip II - recenze

Bivakovací pytle, žďáráky jsou nepromokavé vaky, které původně vznikly za účelem nouzového spaní v přírodě, ale v poslední době, zejména díky oblibě ultralight turistiky, získávají žďáráky své příznivce, kteří si je kupují pro plánované spaní venku. Bivakovací vak vám pomůže přečkat zimu, ale i déšť a veškeré nepříznivé povětrnostní podmínky v suchu a ve zdraví. Česká firma Yate vyrobila žďárák se dvěma zipy po stranách - Yate Bivak Bag nebo dále recenzovaný Yate Bivak Bag Full Zip II, který má zip po celém obvodu, což umožňuje plné rozepnutí vaku a vytvoření např. nepromokavé plachty nebo podložky na spaní až pro dva lidi.

Co říká výrobce YATE?

Materiál vrchní: Nylon Taslon 70D/160T - 3000 mm H2O + 3000 g/m2/24h
Materiál spodní: Polyester 210D - 4000 mm H2O
Konstrukce: podlepené švy
Barva: khaki
Hmotnost: 690 g
Rozměr: 220 x 100 x 70 cm
Rozměr po sbalení: 30 x 13 cm
Obal: přepravní

recenze-bivakovaci-pytel-full-zip-ii-02
spaní ve žďáráku zvyšuje tepelný komfort

Co na žďárák Yate Bivak Bag full zip II říkáme my?

Vrchní materiál žďáráku je průměr. 70D (denierů) tvoří dostatečnou mechanickou ochranu. Prodyšnost 3000g/m2/24h značí, že se jedná o membránu, ale ne příliš kvalitní, jelikož prodyšnost je spíše podprůměrná. Samozřejmě tento údaj úzce souvisí s cenou. Bivakovací pytel High Point Dry Cover má prodyšnost perfektní (20 000 g/m2/24hod), ale stojí téměř dvojnásobek. Žďárák do 2000 Kč sice neoslní stejně jako násobně dražší bivakovací pytle, ale svůj účel splní.

Spodní materiál má úctyhodnou odolnost a obstojnou nepromokavost, která zvládne normální déšť. Podlepené švy zajistí, aby voda neprotekla dírama po jehle. Zvýšení voděodolnosti také zajišťují oboustranné légy kryjící dlouhé zipy, přičemž tento zesílený pruh látky zabraňuje rovněž zadrhnutí jezdce masivního zipu.

Hmotnost 690g a rozměry po sbalení 30 x 13 cm opět odpovídají ceně. Pro srovnání High Point Super Light Cover má hmotnost pouhých 222 gramů. Bohužel cena je u zmíněného High Pointu čtyřnásobná.

recenze-bivakovaci-pytel-full-zip-ii-03
rozložené žďáráku do improvizovaného přístřešku

recenze-bivakovaci-pytel-full-zip-ii-04
žďárák rozložený na plachtu pod spacák

Největší výhody bivakovacího vaku

Rozložení bivakovacího pytle na plachtu. Díky zipu po obvodu žďáráku můžeme zip celý rozepnout a vytvořit tak plachtu, kterou použijeme jako přístřešek nebo podložku pod spacák nebo věci. Nutno podotknout, že přístřešek je spíše nouzový, vhodný pro lidi menšího vzrůstu.

Délka žďáráku Yate Bivak Bag Full Zip II umožňuje schovat si dovnitř do nohou i některé věci, např. batoh.

Moskytiéra je výborným a netradičním doplňkem tohoto žďáráku. K pytli je připevněna pěti druky a máme ji umístěnou před obličejem. Vytrvalý komár si ale určitě cestičku najde.

recenze-bivakovaci-pytel-full-zip-ii-06
moskytiéra vám pomůže v letních dnech u vody, jako ochrana proti komárům

Závěrečné shrnutí

Za cenu do 2000 Kč získáte žďárského vak s ideálním poměrem výkon/cena. V případě hezkého počasí lze tento žďárák použít jako plachtu, na kterou si položíme karimatku a spacák. Kvůli průměrnému materiálu nedoporučujeme spaní v tomto žďáráku za hezkého počasí, jelikož se vámi odpařená voda nebude dostávat ze žďáráku dostatečně rychle a vy se budete "potit" ve vysrážené vlhkosti. V nepříznivém počasí získáte perfektního pomocníka, který pojme i batoh nebo jiné věci, které nemůžou zmoknout. Díky výborné odolnosti proti větru, vám žďárák poskytne i zvýšení tepelného komfortu při spaní.

Chci si koupit Yate Bivak Bag Full Zip II ►►

Fotky zpracoval testerský tým časopisu Svět outdooru, který od roku 1997 strávil 14 000 hodin prověřováním přes 1 000 výrobků na stovkách výprav do celého světa. Každé recenzi se věnuje několik lidí, včetně horských vůdců a špičkových sportovců.

Další recenze najdete na www.SvetOutdooru.cz/vybaveni

recenze-bivakovaci-pytel-full-zip-ii-07
velikost bivakovacího vaku po sbalení

recenze-bivakovaci-pytel-full-zip-ii-08
použití žďáráku v horách