Karimatka Therm-A-Rest slaví 50 let

Tři muži, zahradní podložka, krach Boeingu a hledání lepší varianty pro spaní pod hvězdami, než je doposud používaná nefunkční karimatka z pěny s uzavřenými buňkami. "Začali jsme, protože jsem chtěl lepší podložku na spaní," říká John Burroughs, spoluzakladatel značky Therm-a-Rest®. John jako zkušený horolezec věděl, že tenké pěnové karimatky z počátku 70. let vytvořily obrovskou příležitost vytvořit něco, co by nabízelo ještě lepší a hlavně pohodlnější spaní venku, což by určitě vedlo k vyšším výkonům v horách. V té době byl John inženýrem v letecké firmě Boeing. Jeho dva přátelé, spoluzakladatelé Jim Lea a Neil Anderson, právě přišli o práci při propouštění z dnes již legendární firmy, které přivedlo Seattle k ekonomické stagnaci na konci 60. a na začátku 70. let. John jako projektant navrhl, aby se Neil a Jim zaměřili na navrhování lehčí, pohodlnější a odolnější karimatky. Karimatky svých snů.

thermarest-karimatky-02

Jim dostal nápad při zahradničení, když si klekl na svou pěnovou podložku a uslyšel jak z podložky vychází vzduch. Hned začal přemýšlet nad pěnou uzavřenou ve vzduchotěsné komoře, kdy by se ventilem řídil tlak uvnitř. Kombinace pěny a vzduchu by chránila a tepelně izolovala horolezce, udržela ho v teple a pohodlí. Tento nápad tři inženýři otestovali vytvořením úplně prvního miniaturního prototypu, který zatavili v sendvičovači. O rok později v roce 1972 požádali o patent a svůj vynález nazvali „Therm-a-Rest“, současně založili společnost: Cascade Designs®.

thermarest-karimatky-01

V roce 1972 byla samonafukovací karimatka Therm-a-Rest na cestě k revoluci při spaní venku. Samonafukovací karimatka se stala nedílnou součástí vybavení pro miliony outdoorových nadšenců po celém světě.

"Přibližně ve stejné době vynalezl Greg Lowe (Lowe Alpine) batoh s vnitřním rámem. Jeho design se stal základem pro všechny batohy, které známe a nosíme dodnes. Batoh umožnil lidem chodit nalehko, nést zátěž déle a s větším pohodlím."

Dalším mezníkem firmy Cascade Designs® byl rok 1985 a otevření továrny v Midletonu v Irsku. To umožnilo efektivně uspokojit potřeby rychle rostoucí zákaznické základny v Evropě a zároveň zachovat výjimečnou kvalitu a zákaznický servis. V roce 1986 byly již karimatky Therm-A-Rest známé po celém světě.

V roce 1986 firma Therm-A-Rest vylepšuje starý typ pěnové karimatky s uzavřenými buňkami a vzniká karimatka Therm-A-Rest RidgeRest®. Její speciální úprava proměnila karimatku v něco zvláštního. Ve skutečnosti je karimatka Therm-A-Rest RidgeRest® tak zvláštní, že spolu s kompaktnější podložkou Therm-A-Rest Z Lite™, představenou v roce 1989, zůstávají stálicemi ve skříních s vybavením po celém světě. Časopis Backpacker karimatku Therm-A-Rest RidgeRest® ve svém vyhlášení cen v roce 1987 označil za jeden z 10 nejlepších návrhů v oblasti turistického vybavení. Tato karimatka zůstala v modelové řadě karimatek dodnes.

Naše nabídka vybavení Therm-A-Rest ►►

Rok 1994 je pro firmu přelomový představením integrace spacáku a karimatky. Přestože tato myšlenka předběhla dobu, strávila firma Therm-A-Rest mnoho let vylepšováním konceptu, který vyvrcholil současnou nabídkou systémových spacích pytlů a přikrývek.

Okolo roku 2000 přicházejí inovace typu: karimatka pro ženy, vysekávaná pěna, atd. Kromě více než 18 nejvyšších ocenění za nezávislé produkty byl Therm-A-Rest první ze dvou značek oceněných Zlatou cenou Editor's Choice Magazine časopisu Backpacker. Jejich čtenáři také zvolili samonafukovací vzduchovou karimatku Therm-a-Rest jako jeden z pěti nejlepších outdoorových vynálezů všech dob, zatímco časopis Outside Magazine ji přidal na působivý seznam s názvem „Nejvlivnější výbava všech dob“.

V roce 2009 přichází na trh Therm-A-Rest NeoAir®. Kombinací dvou patentovaných technologií byla karimatka NeoAir oceněna více než tuctem ocenění a zůstává nepřekonatelná ve své schopnosti více izolovat ještě s nižší hmotností, než jakákoli jiná karimatka.

thermarest-karimatky-03

Dnes můžeme s jistotou říci, že značka Therm-a-Rest zůstává světovým lídrem v oblasti outdoorového komfortu a nabízí nejširší a nejinovativnější sortiment dostupných outdoorových produktů.

"Je to 50 let technologického prvenství a inovací. 50 let neochvějného závazku vůči našim zákazníkům. 50 let péče o přírodu a naše komunity. Je to 50 let Therm-a-Rest a od příštích 50 let očekáváme ještě víc."