Začínáme s lezením 1. - základní vybavení

Lákají vás skály, hory nebo horolezecká stěna? Lezení už dlouho není sportem pár vyvolených jedinců, ale poměrně masově rozšířenou zábavou. K rozšíření lezení určitě přišpěl fakt, že horolezecké vybavení v dnešní době pořídíme mnohem snáze, než v 80. letech, kdy se většina vybavení vyráběla doma na koleni. Někoho na lezení láká pohyb, jiné lidi vztah k přírodě, společnost dalších kamarádů, apod. Každý si v horolezectví najde to své.

V úplných začátcích nemusíte ihned kupovat vybavení na lezení, ale můžete poprosit zkušenějšího kamaráda, nebo využít služeb půjčoven u lezeckých stěn, horolezeckcýh oddílů, horoškol, apod. a vybavení si můžete jednoduše vypůjčit. Okamžitě zjistíte, zda-li je lezení sportem pro vás nebo zůstanete raději u turistiky, fitka, kola, atd. Pokud si sami sobě odpovíte: "Ano, to je ono a lezení je můj sport", dřív či později se rozhodnete pro nákup horolezeckého vybavení. Samozřejmě budeme rádi, když při pořízení lezecké výbavy využijete našeho obchodu Quill outdoor. Pojďme si tedy přiblížit co bude začátečník potřebovat k tomu, aby si zalezl v létě na skalách nebo na umělé stěně.

V tomto díle si představíme sedák, karabiny a lezečky

Základní vybavení na lezení - sedák

Nabídka úvazků na Quill outdoor ►►

lezeni_uvazek

Základní rozdělení horolezeckých úvazků

Podle počtu spon, polstrování a účelu použití rozlišujeme:

  • úvazky na sportovní lezení - 1 sponové, jednoduché a lehké pro maximální výkon
  • úvazky univerzální - 3-4 sponové, umožňují variabilní nastavení dle typu lezení
  • bigwallové úvazky - 3-4 sponové, velmi komfortní s množstvím materiálových poutek
  • skialpinistické úvazky - 1-3 sponové, lehké s možností nasazení s lyžemi na nohou
  • úvazky na canyoning - 3 sponové úvazky

Jak se starat o sedák?

Stejně jako lano, chraňte svůj úvazek před dlouhodobým přímým slunečním svitem, přímými zdroji tepla, před kyselinami a louhy, oxidačními činidly a odbarvovači, které poškozují syntetická vlákna. Pokud máte horolezecký úvazek špinavý, čistětě ho ručně studenou vodou a mýdlovým roztokem. Sušení neprovádějte na přímém slunci, ale na stinném místě, při teplotě okolo 22°C. Kontrolujte svůj úvazek pravidelně, abyste si byli jistí, že popruhy a jejich pevnostní šití jsou neporučené a že kovové seřizovací spony jsou tvarově i funkčně v pořádku.

Jednotlivé součásti horolezeckého sedáku

  • bederní pás - většinou polstrovaná, nosná část horolezeckého sedáku. Bederní pás se rozpojuje a spojuje pomocí bezpečnostních spon, které jsou kovové. Při použití musí být bederní pás řádně utažen.
  • nohavičky - můžou, ale nemusí mít bezpečnostní přezky pro nastavení obvodu stehen. Narozdíl od bederního pásu se nedotahují při použití úplně, ale nechává se vůle mezi stehnem a nohavičkou. Sportovní sedáky nemají přezky kvůli odlehčení.
  • jistící oko - spojovací článek mezi bederním pásem a nohavičkama. Má vysokou pevnost a slouží k navázání lana nebo k připevnění jistící/slaňovací pomůcky. Pevnost jistícího oka musí být min. 15kN.
  • stabilizační popruhy - slouží pouze k tomu, aby nám nohavičky nepadaly. Nemají pevnostní charakter a nemůžou sloužit k jištění. Bývají většinou gumové.
  • materiálové poutka - slouží k nošení horolezeckého materiálu jako jsou karabiny, expresky, jistící pomůcky, atd. Záměna s jistícím okem bývá fatální. Nosnost materiálového poutka bývá max. 5kg.

Všechny horolezecké úvazky musí splňovat normu EN 12277.

Základní vybavení na lezení - karabiny

Nabídka karabin na Quill outdoor ►►

lezeni_karabiny

Základní rozdělení karabin

  • TYP "B" - (Basic) Základní karabina
    Univerzální karabina v různých tvarech a velikostech pro použití v zajišťovacím systému.
  • TYP "H" - (HMS - ) Karabina HMS
    Karabina hruškovitého tvaru přednostně používaná pro dynamické jištění polovičním lodním uzlem. Pro zvýšení bezpečnosti je vybavena šroubovací nebo automatickou pojistkou zámku.
  • TYP "K" - (Klettersteig) Karabina na zajištěné cesty
    Karabina s automatickou pojistkou zámku používaná pro sebejištění na zajištěných cestách. Jako jediná karabina je testovaná na lom.
  • TYP "D" - (Directional) Karabina se zajištěnou polohou lana
    Tvar karabiny zabraňuje nebezpečnému bočnímu zatěžování karabiny. D karabiny se nejčastěji používají pro spojení se smyčkou (expresky, odsedka, apod.)
  • TYP "X" - Oválná karabina
    Určená pro spojení s blokanty, pro kladkové a záchranné systémy. Není určena pro jištění polovičním lodním uzlem.
  • TYP "Q" - (Quick link) Karabina se šroubovacím zámkem
    Karabina zavírající se zašroubováním převlečné matice, která je nosnou součástí karabiny. Karabina je určená pro trvalejší spojení, např. spojení řetězu na štandu, v expresce na umělé stěny, apod. Běžně se tyto karabiny nazávají "majlonky", podle prvního výrobce.

Norma EN 12275 rozděluje karabiny dle konstrukce z hlediska požadavků na pevnost v různých režimech zatížení. V praxi si však vybíráme karabiny podle účelu použití, druhu materiálu a podle typu zámku a jeho pojistky. Karabina musí mít nosnost podle zmíněné normy v podélném směru minimálně 20kN.

Rozdělení karabin podle typu pojistky

lezeni_karabiny1

  • SCREW LOCK - šroubovací pojistka. K uvolnění nebo zajištění karabiny se s pojistkou musí několikrát otočit
  • TWIST LOCK - k otevření pojistky je potřeba dvou pohybů, otočení a zatlačení do západky
  • TRIPLE LOCK - k otevření pojistky je potřeba tří pohybů, otočení, vytažení a zatlačení do západky
  • AUTOMATICKÁ POJISTKA - k otevření západky je potřeba stlačit zajišťovací protikus

Názvy různých výrobců u jednotlivých pojistek se můžou lišit, ale vycházejí ze stejného principu.

Materiál a značení karabin

  • DURAL - Nejčastěji se používá dural, tedy slitina hliníku. Výhodou je nízká hmotnost a vysoká pevnost.
  • OCEL - Pracovní karabiny (spojky) jsou vyrobené z pozinkované nebo nerezové oceli. Výhodou je vysoká odolnost a dlouhá životnost.
  • TITAN - Speciální karabiny, kde je hlavní prioritou nízká hmotnost při zachování vysoké pevnosti. Vzhledem k vyšší ceně nejsou příliš rozšířené.

Každá karabina musí být označena pevností v kN. Nesmí chybět informace o podélné pevnosti, příčné pevnosti a pevnosti při otevené západce karabiny.

1 kN = 100 kg

Základní vybavení na lezení - lezečky

lezeni_lezecky

Výběr lezeček podle způsobu použití

Nabídka lezeček na Quill outdoor ►►

  • LEZEČKY NA SPORTOVNÍ LEZENÍ - jedná se o kolmé a převislé cesty na skalách. Obvyklý charakter horniny je vápenec, žula, apod. Volíme lezečky tvrdší s asymetrickým kopytem, aby noha byla schopná ustát na malých stupech a lezečka vytvořila dostatečnou podporu. Lezečka by měla dobře fixovat nohu a sedět ve špičce i na patě. S mírným nepohodlím se vzhledem ke tvaru lezečky počítá.
  • LEZEČKY NA TRADIČNÍ LEZENÍ - jedná se o kolmé a položené cesty na pískovcových skalách, kde potřebujeme mít v lezečce dobrý cit a vzhledem k charakteru horniny, potřebujeme lezečku dostatečně flexibilní, měkkou a poddajnou, aby perfektně držela při lezení na tření.
  • LEZEČKY NA BOULDERING - přesná špička, dobré možnosti fixace patou a rychlé nazouvání. To je charakteristika lezeček na bouldering. Kopyto je výrazně asymetrické a lezečka významně prohnutá. Tato lezečka nikdy nebude pohodlná a vždy pocítíme, že lezečky nejsou tenisky.
  • LEZEČKY NA UMĚLOU STĚNU - kloní se spíše k lezečkám na sportovní lezení s tím rozdílem, že se musí snadno a rychle obouvat/vyzouvat. Malé stupy, pevisy, ale ne přílič dlouhé linie. Lezečka může být těsnější, což hlavně začátečníkům umožní rychlý posun ve zdolávání cest vyšší obtížnosti.
  • LEZEČKY NA BIG WALL A HORSKÉ LEZENÍ - zde je důležitá pohodlnost. Předpokládáme, že v lezečkách budeme celý den a časté vyzouvání není možné. Lezečky by neměly tlačit, ale neměly by být na noze ani volné. Prostě tak akorát. Vyšší modely lezeček jsou určitě vhodné, protože ochrání vaše kotníky. V chladnějších podmínkách se bude hodit, aby se do lezeček vlezla i ponožka.

lezeni_lezecky1
dělení kopyt lezeček Ocún

Materiál lezeček

V dnešní době je obvyklým materiálem syntetická kůže nebo klasická hovězí štípenka. Výhodou syntetického materiálu je jeho tvarová stálost. Lezečky ze syntetiky se nevytáhnou a budou fungovat jako nové po celou dobu jejich životnosti. Odolnost materiálu však není tak vysoká jako u pravé kůže, která vydrží mnohem víc. U hovězí kůže však musíme počítat s tím, že se lezečka vytáhne asi o půl čísla na délku i do šířky. Zde hodně záleží na konstrukci, která musí nohu udržet tam, kde byla když byly lezečky nové. Životnost lezeček z kůže je delší a lezečky při použití méně zapáchají.

Lezečky nikdy nepereme v pračce, ale použijeme dezinfekci obuvi.

Suchý zip nebo šněrování?

Rozhodnutí vychází z našeho doporučeného použití. Lezečky se suchým zipem se rychle nazouvají a vyzouvají. Čím více pásků, tím lepší fixace, jelikož noha půjde více stáhnout. Ideální volbou pro lezečky se suchým zipem bude lezení na umělé stěně nebo při boulderingu.

Šněrování zase přesněji fixuje nohu, ale obout šněrovací lezečky trvá výrazně delší dobu. Těžší cesty určitě pustí dříve v pevně zafixované lezečce.

V příštím díle se budeme věnovat: horolezecké přilbě, horolezeckému lanu a jistícím pomůckám