Jak vybrat hůlky na turistiku a Nordic Walking

Kladete si otázku jak vybrat trekové hole nebo jaký je rozdíl mezi turistickými hůlkami a holemi na Nordic Walking? Mezi největší výhody turistických hůlek patří odlehčení kloubům při chůzi s batohem v terénu. Zejména lidé, kteří trpí na bolesti kolen a kyčlí ocení podporu holí při strmých sestupech. Neopak při nordic walkingu, česky severská chůze, používáme hůlky zejména z důvodu zapojení horní poloviny těla do pohybu. Nordic walking tak prokazatelně zvyšuje zdravotní význam chůze a podporuje kardiovaskulární systém. Věkové rozmezí použití holí nezná hranic a hůlky můžou používat děti, dospělí i senioři. Chůze s holemi "rovná" tělo do přirozené polohy a uživatel nemá tendenci se hrbit. Při chůzi s batohem je toto tvrzení ještě umocněno. Nordic walking prospívá zdravému postoji a zdravému vývoji páteře.

Základní rozdíly mezi holemi na turistiku a nordic walking

Hůlky na turistiku

 • Podobají se zdánlivě hůlkám na sjezdové lyžování.
 • Rukojeť je velká a dokonale padnoucí.
 • Horní podpůrná část rukojeti je zaoblená bez ostrých hran, aby mohla sloužit k opoře dlaně.
 • Materiál rukojeti je příjemný na omak a nezpůsobuje mozoly.
 • Rukojeť vůči holi svírá úhel 8°pro lepší ergonomii úchytu.
 • Pro větší možnosti úchopu při chůzi ve strmém terénu se vyplatí prodloužení rukojeti, pro rychlé přehmatávání.
 • Poutko lze snadno nastavit a materiál musí být pro pokožku příjemný. Zejména nesmí způsobovat odřeniny při chůzi bez rukavic.
 • Materiál musí být houževnatý a dostatečně pružný. Stěna trubky musí být dostatečně pevná, aby se nestala křehkou.
 • Při předpokladu nošení hůlek na batohu nebo v batohu, volíme vždy hůlky skládací.
 • Aretační systém musí být snadný, bezporuchový a bez vlivu počasí.
 • Hrot musí být karbidový. Ocelové hroty se brzy opotřebují. Zakončení hrotu je tupé.
 • Talířek na léto jsou průměru 5cm, na zimu se používají větší, můžou být i sklopné, což usnadní výstupy na zmrzlém porchu.
 • Hole na turistiku můžou být vybaveny antishock systémem, což je způsob odpružení rukojeti hole.

hole_05
turistická hůl Leki

Hůlky na nordic walking

 • Podobají se zdánlivě hůlkám na běžecké lyžování.
 • Rukojeť je úzká, má příjemný tvar pro úchop a materiál, který bude eliminovat pocení a klouzání. Obvyklá je kombinace plastu a korku.
 • Poutko je na principu rukavičky, rozdělené na pravé a levé. Umožňuje povolit sevření hole pro správné zvládnutí techniky severské chůze. Materiál je savý, prodyšný.
 • Poutko musí mít vyřešený bezpečnostní mechanismus, který ochrání prsty, zejména kloub palce proti rozdrcení při pádu. Poutko při větším zatížení musí z kotvícího mechanismu vyklouznout.
 • Hole musí mít nízkou hmotnost, ale ne na úkor pevnosti.
 • Pro zkušené uživatele doporučujeme rozhodně karbon (uhlíkové vlákna), pro méně zkušené nebo příležitostné uživatele rozhodně doporučujeme hliník (dural, aluminium).
 • Pevná délka holí má vždy nižší hmotnost, ale je určena přímo pro vás. Bude horší na přepravu, apod.
 • Skládací hole na nordic walking bezproblému přenesete na batohu, v ruce, apod. Výšku si budete moct upravit podle vlastních potřeb každého uživatele. Můžete si je půjčovat např. v rodině.
 • Výpočet velikosti hole pro nordic walking: výška postavy (cm) x 0,68 = výška hole. Ruka svírá v lokti přibližně pravý úhel. Pro běhání s holemi volíme hůlky o 5cm delší.
 • Případný aretační systém musí být bezporuchový a snadno ovladatelný.
 • Hrot hole je ostrý a karbidový, aby byl umožněn jistý a bezpečný odraz. Na pevné povrchy se používá gumová botička, která obsorbuje náraz i hluk.
 • Talířek hole je menších rozměrů, aby bylo zamezeno nepříjemnému boření do měkkých povrchů.

hole_06

hůl Leki pro nordic walking

Turistické hůlky nejdou zaměnit za hole pro nordic walking a naopak!

 hole_04
hrot turistické hole, zdroj: LEKI

Základní materiály trekových a nordic walking holí

Jak jsem napsal výše, turistické hole musí být pevné a houževnaté, aby se nezlomily při větší zátěži, jelikož nám mnohdy dělají opravdu velkou oporu, zejména při sestupech ve strmém terénu. Přenášíme na ně i 50% své hmotnosti.

Hole pro nordic walking musí být lehké, ale dostatečně pevné. Při správné technice chůze, přichází fáze, kdy nordic walking hůl pouštíme z ruky. Proto ten důraz na nízkou hmotnost.

Při výrobě holí si tedy můžeme vybírat z těchto nějčastějších materiálů:

Aluminium (hliník, dural): vytvrzovaný hliník je levným a nejčastěji používaným materiálem pro výrobu holí. Hole z hliníku odolávají extrémnímu zacházení, jsou lehké a poskytují jistotu stability. Hole z hliníku bych doporučil při těžším trekkingu nebo začátečníkům při nordic walkingu.
Výhodou hliníku je jeho nezničitelnost. Hůl je opravdu pevná a většinou je potřeba velkého úsilí, aby došlo k jejímu zlomení. Nevýhodou hliníku je jeho oxidace. Je to obdobný proces jako koroze u oceli.

Karbon (carbon): extrémně lehký, ale přitom dostatečně pevný materiál. Kdo to se sportovním nordic walkingem myslí vážně, bez karbonových holí se neobejde. Naopak na těžký trekking bych karbon volil pouze u ověřených výrobců. Největším problémem je napojení mechanismu umožňujícího složení hole do karbonové trubky.

Systémy skládání holí

Mezi velmi populární skládání holí patří systém PUSH BUTTON. Jedná se o snadnou aretaci pomocí tlačítka a napínacího lanka uvnitř hole. Pružina umístěná uvnitř hole zaručuje optimální napnutí lanka. Speciální hliníkové objímky chrání vysokomodulová uhlíková vlákna a zajišťují dokonalé spojení jednotlivých segmentů.

Aretace jednotlivých dílů pomocí otočení o více než 360°. Nejjednodušší způsob aretace, který je založený na vnitřním rozpěrném dílu. Kvalita tohoto spojení záleží na výrobci a je to nejčastěji poruchový díl. Zejména pokud vnitřní část hliníkových holí zoxiduje. Pomoci může jednoduché otření hrubou stranou houby na nádobí.

Zajištění jednotlivých dílů pomocí jednoduchého EASY CLICK / SPEED LOCK systému. Jedná se o princip rychloupínáku tak, jak ho známe např. z kola. Je snadno pochopitelný a intuitivní. Výhodou je možnost zajištění v jakémkoliv počasí nebo v rukavicích.

hole_07

systém LEKI Push Button

Pevné nebo skládací hůlky

U trekových holí bych určitě volil hole teleskopické, tj. skládací. Jednak proto, že turistické hole budeme téměř jistě přepravovat na batohu a co nejmenší velikost hůlek po složení, je tedy žádoucí. Druhý důležitý důvod je, že ve členitém terénu potřebujeme pružně měnit výšku holí. Do kopce volíme kratší délku, z kopce naopak hole prodloužíme. Jinak máme hole nastavené, aby lokty svíraly pravý úhel.

Hole pro nordic walking jsou vhodnější v pevných délkách a to zejména proto, že spojovací mechanismy dělají hůlky těžší. Nicméně pokud potřebujeme hůlky přepravovat na batohu nebo v batohu, případně víme, že charakter terénu, kde budeme hůlky nejčastěji používat, je zvlněný, volíme hůlky teleskopické, nejlépe z kompozitního materiálu - karbon.

hole_03

skládání holí, zdroj: Leki

Jak drahé hůlky mám koupit?

Tuto otázku si pokládá asi každý, když hledá na internetu nebo přijde do obchodu. Přitom volba je poměrně jednoduchá. Vycházíme z intenzity použití hůlek. Pokud využiji hůlky na jeden víkend v roce při dovolené na Lipně, je zbytečné se dívat na karbonové hůlky s nízkou hmotností a hledat "mercedes" na trhu. Než kupovat ale nejlevnější hůlky, je lepší si je půjčit. Cena hůlek je přímoúměrná komponentům, ze kterých je hůlka poskládaná.

Nejlevnější hole mají ocelový hrot, který příliš nevydrží, jednoduché plastové madlo, které nesaje pot a společně s klasickým popruhovým poutkem odírá ruku a vyrábí kvalitní mozoly. Aretační systémy nejsou nijak propracované a jsou často tím prvním co se na hůlkách pokazí. Kvalita levného hliníku je proměnlivá, častokrát jsme v obchodě díky tenkostěnným trubkám viděli hůlky prasklé, zejména v okolí spojů.

Naopak dražší hole mají karbidové hroty, které odolávají předčasnému opotřebení. Madla jsou z materiálů, které jsou příjemné na omak, jsou ergonomické a nezpůsobují otlaky. Dobře odvádí pot. Nejčastěji jde o korek nebo EVA pěnu. Madlo u lepších hůlek umožňuje změnu úchopu. Poutko je savé, příjemné na pokožku a na omak. Nezpůsobuje odřeniny a jde většinou bezproblémově nastavit. Aretační systémy jsou do detailu vychytané komponenty, které se nekazí. Kvalita trubek, ať se jedná o hliník nebo karbon, je ta nejlepší. Většinou mají dražší hůlky nižší hmotnost než hůlky levné. To dělá právě použitý materiál a komponenty.

Nabídka kvalitních trekových holí na QUiLL outdoor ►►

Nabídka nordic walking holí na QUiLL outdoor ►►

hole_02

kvalitní zpracování korkových rukojetí a poutek na holích LEKI, zdroj: Leki