Kupujeme nový spacák

Z mého pohledu toho bylo o spacácích napsáno již tolik, že další nové informace vám v tomto článku už asi nepřinesu. Přesto se denně setkávám na prodejně s názory lidí, které vyčetli někde na fórech, v diskuzích a jsou mnohdy přehnaně kritické nebo až úplně zavádějící. Vaši základní otázku tvoří především: "Mám si koupit spací pytel péřový nebo s dutým vláknem?" a další podmínku nákupu tvoří věta: "Chci aby byl i na zimu, ale hodně malý, abych ho mohl v létě brát i na kolo." Jaká je realita? Na téma jak vybrat spací pytel se budu snažit odpovědět dále.

Spací pytle v našem obchodě prioritně dělíme na letní, třísezónní a zimní spací pytle. Další dělení spacáků je podle izolační výplně na peří a syntetiku = duté vlákno. Otázka první tedy zní. Chci spacák jen na léto nebo na jaro i podzim? Pokud uvažuji i o zimě, hraje roli další důležité téma - izolační výplň. Peří nebo duté vlákno?

Duté vlákno (anglicky hollow fibers)

Je syntetický materiál vyrobený z polyesteru. Duté vlákna se snadno udržují a dobře izolují. Principem je dutinka, která je schopná akumulovat teplo. Zjednodušeně, čím více dutinek je, tím více tepla se akumuluje. Proto některé duté vlákna označujeme jako vícekanálková. Čím víc kanálků, tím menší objem spacího pytle. Spacáky z dutých vláken jsou vhodné i pro lidi s alergií na roztoče. Neznamená to ale, že v dutém vlákně se roztoči nedrží! Spacáky z dutého vlákna se lépe čistí a perou, proto zatočit s roztoči v nich není problém.

Duté vlákno se svým principem izolace snaží napodobit peří, ale peří to nikdy nebude. S tím přichází hlavní nevýhoda dutého vlákna a tou je hmotnost a velikost spacáku po sbalení, při srovnání s peřím. Spacák z dutého vlákna bude po sbalení vždy větší a těžší než srovnatelný spacák z peří. Životnost dutého vlákna je proti péřové výplni třetinová.

spacaky_06
Chamonix Valley, Jon Griffith (zdroj: mountainequipment.co.uk)

Peří (anglicky Down)

Je přírodní materiál, který vyniká svými izolačními vlastnostmi, které jsou několikanásobně lepší než u dutého vlákna při stejném objemu. Na spacácích najdete nejčastěji údaj o plnění peřím 80/20, 90/10, 95/5. Tento údaj znamená poměr mezi peřím a peřím prachovým. Laicky řečeno: "Čím je tento poměr menší, tím více budete schopni spacák sbalit". Plnivost (loft) spacího pytle se udává v jednotkách Cuin. Čím větší číslo tím lepší plnivost spacák má, ale zároveň je potřeba počítat s vyšší cenou. Za optimální lze považovat už peří o plnivosti 650 Cuin. Zákazníci se také ptají, zd-li je lepší husí nebo kachní peří. Hřejivost je stejná, ale u husího peří nedochází tak brzy k opotřebení a má tedy delší životnost. Rozdíly jsou nicméně minimální. Husí peří má v řezu dutinku navíc. Všeobecně čím starší pták, tím kvalitnější peří má. Záleží také kde je pták chovaný, zda-li ve vodě nebo na suchu. Pokud si tedy koupím spacák z české kachny chované na rybníce pro její peří nebo z mladé čínské husy chované na maso, je na pováženou co si vybrat. Zejména u levnějších spacáků to nejde zjistit, tak se necháme překvapit, ale např. firma Mountain Equipment zavedla DOWN CODEX* a původ peří se dá přesně zpětně vypátrat. Zajišťuje nám také, že peří nebylo škubáno ze živých zvířat. O peří z kajky mořské se bavit nebudeme, protože tyto spací pytle patří mezi okrajové záležitosti vzhledem k ceně. Životnost peří je zhruba 10x vyšší než u dutého vlákna. V peří se drží roztoči více než v dutém vlákně a někteří jedinci tak můžou mít problém s alergií.

down-codex*DOWN CODEX - V roce 2009 jsme vytvořili Down Codex, abychom zajistili co nujhumánnejší zacházení se zvířaty u naších dodavatelů a zároveň zachovali nejvyšší kvalitu peří. Chceme, aby naším dodavatelům záleželo na přírodě stejně, jako nám záleží na kvalitě každého jednoho produktu.

Cílem projektu je vytvořit nejpropracovanějši a nejtransparentnějši systém kontroly původu peří a dodavatelů.

Více o down codexu si můžete přečíst na www.thedowncodex.co.uk

spacaky_07
zobrazení peří podle plnivosti | zdroj: shop-denali.com

spacaky_08
ukázka rozdílů v objemu při různé plnivosti | zdroj: shop-denali.com

Letní spací pytel

Vyloženě letní spacáky mají výhodu, že jsou velmi malé a tedy i velmi skladné. Výrobci je často označují obchodním názvem "BIKE, LIGHT, apod.", jelikož spacák na první pohled budí dojem malého objemu a v kompresním obalu působí jako malé nic, které snadno uvezeme na kole. Zákazník se velmi často nechá zlákat nízkou hmotností, malým rozměrem ve sbaleném stavu a v neposlední řadě i často nízkou cenou.

Realita:
Nízká hmotnost, malý objem = málo izolační výplně. Nevěřte údajům na spacáku, které někdy udávají komfortní teplotu až do 0°C při hmotnosti spacího pytle 500g. To prostě není možné. Pokud se vám údaj o teplotě na spacáku nezdá, sledujte zda-li je tento údaj podložený normou, nejčastěji: EN 13537. Více v našem článku - Jak se testuje spacák.

Komu poslouží?
Letní spacáky poslouží na výlety do teplých oblastí - noc nad 10°C. Pravdou je, že letní spacáky často využívají zákazníci, kteří s tímto spacím pytlem objíždějí letní festivaly, kempy u moře, rodinná dovolená na Lipně, cyklotoulky po místních cyklostezkách v nížinách, apod. Letní spacák v žádném případě není vhodný do hor, kde se často i v létě setkáme se sněhovými přeháňkami - Vysoké Tatry, Alpy, Pyreneje, Korsika, apod.

Třísezónní spací pytel

Spacáky pro jaro, léto a podzim jsou už univerzálnější a zákazníkům poskytnou mnohem větší rozptyl aktivit. Tento typ spacáku je již teplejší, což opět vychází z principu - víc izolační náplně, více zahřeje. Spací pytel pro třísezónní použití má tedy větší objem po sbalení a má vyšší hmotnost. Zde se již vyplatí přemýšlet o spacím pytli péřovém, protože tak výrazně snížíme objem po sbalení a celkovou hmotnost. Navíc u třísezónního spacáku se setkáváme se zákazníky, kteří spí ve spacím pytli poměrně často a duté vlákno velmi rychle ztrácí své vlastnosti vlivem používání.

Realita:
Pokud spíte ve spacáku více než 21 dní v roce (3 týdny), rozhodně začněte uvažovat o péřovém spacáku. Při tak častém použití bude i kvalitní duté vlákno už za 3 roky k nepoužití na účel, pro který byl spacák pořízený, zatímco peří bude pořád krásně hřát. Co se stane? Duté vlákno se při neustálém balení poléme a ztratí tak svůj přirozený loft, tedy i vlastnosti, které měl. Vyšší investice se tak určitě vyplatí.

Komu poslouží?
Třísezónní spací pytel poslouží "skalnímu" turistovi, horolezci, cyklistovi, ...., který spává v teplotách okolo 0°C od jara do podzimu. V létě je již vhodný i do větších hor a nikoho zde tak nepřekvapí nízké teploty a sněhové přeháňky.

Zimní spací pytel

Zde bych vzhledem k velikosti, hmotnosti a životnosti nad jiným než péřovým spacím pytlem ani neuvažoval. Pokud se přesto najde někdo, koho argumenty pro peří jako doposud nejlepšího izolačního materiálu nepřesvědčily, doporučuji se poohlédnout po kvalitním vícekanálkovém dutém vláknu, které alespoň částečně sníží objem a hmotnost po sbalení. Zimní spací pytle se můžou ještě dále dělit na expediční, které jsou vhodné do opravdu mrazivých podmínek a díky použitému svrchnímu materiálu mají nízkou hmotnost. Většinou v zimě nespáváme pod "širákem", ale využíváme stanu, záhrabu nebo žďáráku. Teplota tak není ovlivněna větrem a navíc při více lidech ve stanu se teplota v náš prospěch výrazně zvýší. Při zimním táboření tvoří podstatnou část úspěchu a spaní v teple i izolační podložka - karimatka.

Jak si vybrat karimatku si přečtěte v našem článku ►►

Realita:
Zákazníci si často pořídí zbytečně teplý spacák, který při svých toulkách nevyužijí a je jím naopak na obtíž - velký a neskladný. Ve snaze ušetřit si zákazník pořídí spacák z dutým vláknem a po třech letech je překvapený, že je v něm již zima i když je spacák určený do zimy. Ano, duté vlákno trpí neustálým balením do kompresního obalu a v mrazech jde o poznání více poznat jeho neschopnost udržet tělesné teplo. Ze zimního spacáku z dutého vlákna se tak stává spolehlivý třísezónní spacák někdy i po jedné sezóně (záleží na četnosti použití).

Komu poslouží?
Zimní spacák paradoxně využívají lidé více než třísezónní. Většina lidí se zimním spacákem má spací pytel i letní, případně vybírá i z více variant, které má doma. Není chybou brát si zimní spacák do vysokých hor i v létě. Vždycky si ho přece můžete rozepnout. Musíte však počítat s vyšší hmotností a větším objemem. Letní spacák si do zimních hor ale nevezmete.

spacaky_09
spacaky_10
různé techniky šití teplých švů

Konstrukce komor spacáku

Konstrukce komor spacáku je poměrně rozsáhlá kapitola. Nicméně není potřeba se jí věnovat, i když je potřeba považovat ji za důležitou. Žádný výrobce, alespoň já o něm nevím, dnes nepoužívá konstrukci spacáku, která by nebyla pro daný typ vhodná. O tom, že by někdo dělal ve spacáku tzv. studené švy snad nelze ani uvažovat.

Záměrně ve článku nenarážím na téma peří a vlhkost. Péřové spacáky používám přes 15 let, stejně jako péřové bundy a vesty. Nikdy jsem neměl problém s vlhkostí. Toto se poměrně často uvádí ve všech diskuzích jako extrémní nevýhoda péřových věcí. Nemyslím si ale, že je náhoda, že bych na tento problém za 15 let nenarazil. Prostě problém vlhkost a peří existuje, ale je zbytečně zveličovaný. Více o vlastnostech spacáků si přečtěte v našem článku: Péřové spacáky, základní informace ►►

Kompletní nabídka spacáků na QUiLL outdoor ►►