Jak vybrat turistický vařič? Plyn nebo benzín?

V dnešní době jsou nejrozšířenější turistické vařiče plynové a vařiče benzínové, tedy ty na tekutá paliva, protože benzínové vařiče spalují i petrolej, naftu a další hořlavé látky. Neznamená to ale, že jsou to jediné vařiče, které nám dnešní trh nabízí. Můžeme se setkat také s vařiči na tuhá paliva a vařiči na pevný/kapalný líh (nejznámějším výrobcem je německý Esbit). Od těchto vařičů se však již upouští, ale naopak rodině, která si vyrazila na krátky výlet poslouží pořád docela dobře. Já se zde zmíním pouze o vařičích na plyn a tekutá paliva - benzíňáky. Tedy o těch nejrozšířenějších.

Plynové vařiče

Tvoří nejrozšířenější skupinu vařičů, hlavně pro svoje vlastnosti a širokou oblast použití. Plynové vařiče jsou lehké, skladné a cenově dostupné pro každého. Plyn je směs propanu a butanu v různém poměru (MSR 70-30, VAR 80-20), protože samotný butan v mrazu špatně hoří. Plyn je dodáván v plynových kartuších různé velikosti, tedy i různé hmotnosti. Samotný plynový vařič se buď na bombičku šroubuje nebo je bajonetově upevněn. Máme tedy více druhů kartuší! Dostupné jsou všechny stejně bez vetších problémů i v jiných civilizovaných zemích Evropy. Plynový vařič je témeř bezporuchový. Hrozí pouze ucpání trysky či protržení těsnění. Vše lze snadno opravit přímo v terénu. Obsluha je zcela jednoduchá, výkon se dá regulovat. Plynové vařiče se zapalují buď sirkou (zapalovače v horách nepoužíváme pro jejich nespolehlivost) nebo piezoelektricky. Na piezoelektrické zapalování se ale taktéž nespoléháme a bereme ho pouze jako jakýsi příjmený doplňek vařiče. Fungují 100% v teplotách nad nulou. Pokud chceme vařit i v mrazech uchováváme bombu ve spacáku nebo jiném speciálním pouzdře. Eliminujeme její styk se sněhem. K vařičům lze dokoupit různá příslušenství např. redukci, světlo, závětří. To si však lze i poměrně jednoduše vyrobit např. ze staré ALU karimatky. Berme taky v úvahu, že s bombičkou (plnyovou kartuší) nás nepustí do letadla! 1 litr vody uvedou do varu přibližně do 5 minut (beru v úvahu pouze renomované značky) při pokojové teplotě. Plynové vařiče odlišuje zejména výkon a spotřeba plynu. Některé dražší plynové vařiče mají předehřev plynu pro lepší spalování v mrazu. Mezi špičku v turistických vařičích na plyn patří vařiče od MSR se systémem Reactor, kde nedochází k přímému hoření plamene, ale k rozžhavení magneziové pěny, která poté vydává sálavé teplo směrem k nádobě. Zde je největší výhodou nezávislost na povětrnostních podmínkách.

Mezi nejznámější výrobce plynových vařičů patří: VAR, MSR, Jetboil

varice_02
zdroj: msrgear.com

Benzínové vařiče

Jsou nenahraditelné při expedičním táboření v krutých mrazech, ale i ve velkých dálkách, kdy je civilizace v nedohlednu a nebyla by možnost koupit plynovou kartuši. Moderní benzínové vařiče spalují prakticky cokoliv hořlavého, díky moderním systémům samočištění trysek. Vyplatí se však používat palivo doporučené výrobcem. Uvedení vařiče do chodu v mrazu chce trochu trpělivosti a často vařič musíme nahřívat. Moderní přístroje však mají tlakovou pumpičku, kterou zvyšujeme tlak v nádobce a tím mimo jiné regulujeme i výkon. Cena benzínového vařiče se pohybuje od 3 500 Kč výš.
Ze zkušenosti benzínový vařič doporučuji opravdu jen tam, kde je to nevyhnutelné. V opačných případech šáhněte vždy po vařiči plynovém. Připravíte se tak o mnoho bezesných nocí bez jídla. Benzínový vařič je totiž výrazně náročnější na údržbu a člověk, který není vysloveně technický typ, může dát zapálení benzínového vařiče hodně zabrat.

Mezi nejznámější a prověřené vařiče patří ty od MSR. Model MSR XGK EX patří k tomu nejlepšímu, co lze momentálně koupit.

Kompletní nabídka vařičů na QUiLL outdoor

varice_03
zdroj: msrgear.com