Jak vyprat péřový spacák a péřové oblečení

Praní pěřového vybavení nepochybně obnovuje funkčnost peří jako nejlepšího izolačního materiálu. Většina dobrodruhů, horolezců, turistů nechce péřové vybavení kupovat zejména proto, že mají obavu z následného praní nebo čištění. Jak tedy vyprat péřový spacák nebo péřovou bundu co nejšetrněji?

Když pereme peří v čistírně

Čistírna rozhodně není výhra, ale správně zvolená firma vám ušetří práci. Pokud se rozhodnete dát vyčistit spací pytel do čistírny, informujte se, jakým způsobem probíhá praní péřových výrobků. Klasická chemická cesta je rozhodně špatně. Čistírna musí mít na praní péřových věcí program a ne je prát stejně jako klasické prádlo. Peří je pokryto od přírody ochrannou tukovou vrstvou. Enzymy, které obsahují běžné prací prostředky by tuto vrstvu zničily a peří by už nikdy nefungovalo tak jak má. Při praní peří musíme použít vždy prostředek k praní peří, který se většinou označuje DOWN WASH.
Pokud čistírně nedůveřujete, zkuste oslovit výrobce svého spacáku nebo bundy, který takové služby nabízí. České firmy Warmpeace a SirJoseph své výrobky čistí a perou.

Praní péřového spacáku nebo péřové bundy doma

Domácí praní péřového vybavení je další cesta, kterou se můžete vydat. Dopředu věak musím upozornit, že praní péřového spacáku nebo péřové bundy je časově náročné a zabere i se schnutím 2-3 dny. Máte však jistotu, že jste nic nezanedbali nebo nepodcenili.

Co budete k domácímu praní péřového spacáku nebo péřové bundy potřebovat?

  • Pračku a sušičku s předním plněním. Bubnovou sušičku rozhodně doporučuji z důvodu lepší možnosti rozložení peří v komorách.
  • Prací prostředek na peří, nejčastěji s označením DOWN WASH. Udržuje nebo zvyšuje vodoodpudivost všech druhů hydrofobního peří a vnějšího povrchu látky u oblečení a spacích pytlů plněných peřím. Prací prostředek na peří zlepšuje vodoodpudivost přírodního peří.
  • Pár tenisových míčků pro větší účinnost sušení

Prací prostředek na praní peří - Granger's Down Wash 300ml

Instrukce pro ruční praní péřového vybavení

Tento postup je zdlouhavý. Vyžaduje hodně trpělivosti a času.

  1. Do vany napusťte teplou vodu (30°C) tak, aby byl celý spacák nebo bunda ponořená ve vodě
  2. Přidejte prací prostředek na peří DOWN WASH v množství podle návodu.
  3. Spacák nebo bundu promačkejte tak, aby do sebe nasály co nejvíce vody s pracím prostředkem.
  4. Nechejte spacák nebo bundu namočenou ve vodě s pracím prostředkem např. přes noc, ale minimálně 3 hodiny.
  5. Ráno nebo po delším časovém úseku vodu vypusťte a ze spacáku vymačkejte dlaněmi proti vaně přebytečnou vodu.
  6. Naspusťte opět čistou teplou vodu (30°C) a postup s jemným mačkáním spacáku opakujte do té doby, dokud ze spacáku budete vymačkávat vodu špinavou nebo s pěnou pracího prostředku. Zpravidla 3 napuštění vany.
  7. Pokud je voda při vymačkávání čirá, mačkáme spacák nebo bundu až do doby, kdy je svrchní látka pouze vlhká a žádná voda již nevytéká.
  8. Vytáhneme spacák nebo bundu a rozložíme na vodorovnou podložku, např. sušák na prádlo. Ideálně, aby okolo mohl cirkulovat vzduch.
  9. V pravidelných intervalech komory spacáku nebo bundy natřepáváme, aby jsme zabránili slepení peří do jedné hromádky. Ze začátku se vám bude zdát, že to není vůbec dobré :)
  10. Proces s natřepáváním opakujeme co nejčastěji do úplného vyschnutí peří ve spacáku nebo bundě. Zpravidla 2-3 dny v závislosti na okolní teplotě.

 Prani_02

Instrukce pro praní péřového vybavení v pračce a sušičce

Tento postup je rychlejší a pohodlnější než ruční praní.

  1. Zkontrolujeme etiketu svrchního materiálu vybavení, na jakou teplotu maximálně je možné spacák nebo bundu vyprat. Nastavíme na pračce program na praní peří. Teplota bývá zpravidla 30°-40°C.
  2. Přidáme prostředek na praní peří DOWN WASH a počkáme než doběhne program.
  3. Při sušení v bubnové sušičce na teplotu okolo 30°C přidáme dovnitř několik tenisáků, které budou natřepávat komory s peřím a to se nám tak nebude mít tendenci usazovat v jednom místě.
  4. Sušíme tak dlouho, dokud není výrobek zcela suchý.
  5. pravidělně spacák nebo bundu kontrolujeme, v sušičce otáčíme a protřepeme komory. Jakmile totiž získá objem, nebude se v bubnu protřepávat automaticky.
  6. Přebytečnou vlhkost dosušíme ve vodorovné poloze na sušáku při pokojové teplotě.

 

Na co si dát pozor při praní péřových věcí

  • Vhodnost pracího přípravku. Pokud není na pracím prostředku vysloveně uvedeno "na peří", nepoužívejte ho. Můžete si spacák nebo bundu nenávratně zničit.
  • Spacák ani bundu s péřovou izolací nebělíme, nežehlíme, nepřidáváme aviváž! Možná se vám to zdá úsměvné, ale i takové experty jsme v obchodě měli.

Užijte si "nového" a voňavého spacáku nebo péřové bundy. Uvidíte, že se jim vrátí původní objem "loft" a získají opět ztracené vlastnosti. Pokud nemáte vhodný prací prostředek na peří, můžete ho zakoupit i v našem obchodě: Granger's Down Wash 300ml