Není čelovka jako čelovka

I o tom jsme se mohli přesvědčit na našem testu čelovek ve Velké Fatře, ze kterého jsme se první listopadový víkend vrátili. Společně se všemi účastníky jsme měli možnost vyzkoušet staronové modely Petzl Nao, Petzl Pixa 3 a Petzl Ultra. Od dovozce Petzlu do České republiky jsme dostali zapůjčené čelovky Petzl určené k prodeji až v roce 2014. Nově se na trhu objevily čelovky Beal, které jsme měli možnost o víkendu taktéž porovnat s konkurencí. Firma Vavrys nám pro test poskytla novou čelovku Silva Trail Runner 2, která na trhu nahrazuje starší model Silva Trail Runner, který jsme testovali taktéž v tomto roce. Jako věc z jiného světa na všechny účastníky působilo lehké a skladné lehátko Therm-A-Rest LuxuryLite UltraLite Cot.

testcelovekq_10
test čelovek Velká Fatra 2013

Kompletní nabídka čelovek na QUILL outdoor ►

V sobotu 2.11.2013 jsme v rámci akce „Testování čelovek ve Velké Fatře“ vyrazili směr Králova studňa. Krabice v autě nabaleny materiálem potřebným k přežití na salaši, foto výbavou různé kvality a s testovaným zbožím. Již po cestě nás překvapila solidní mlha, která bohužel celý víkend neustala, což se nakonec ukázalo jako pozitivní právě z důvodu focení. Po 14 kilometrovém pochodu a pivní zastávce v hotelu přímo pod Križnou, jsme se usadili v nedaleké salaši, která měla být našim útočistěm po zbytek víkendu. Po příchodu jsme se hned pustili do práce - vybalit z krabiček, doplnit baterie a hurá ven.

testcelovekq_12
Sestavování lehátka Therm-a-Rest LuxuryLite UltraLite Cot

testcelovekq_07
Sestavování lehátka Therm-a-Rest LuxuryLite UltraLite Cot

testcelovekq_11
lehátko Therm-A-Rest LuxuryLite UltraLite Cot

Vše jsme rozložili na lehátko Therm-A-Rest LuxuryLite UltraLite Cot, které nám dodavatel pro účely testu zapůjčil. Debatujíce o výhodách a nevýhodách tohoto lehátka jsme skupinově došli k závěru, že lehátko ma sice ideální hmotnost, ideální velikost i po sbalení, vypadá bytelně, ale všem se uplně moc nelíbila cena, která je pro český trh nastavena na 6090,- Kč. Musím však uznat, že spaní na tomto lehátku je maximáně pohodlné, díky odpružení, které zajišťují napružené duralové pruty, zasunuté do nylonových konzolí po obvodu lehátka. To se pánům z Therm-A-Restu opravdu povedlo. Až klesne cena (zda-li někdy klesne), jdu do toho.

Nové čelovky Petzl zaujaly především svou barevností a designem, který byl opravdu vypilovaný nejvíce ze všech testovaných čelovek. Možnost vyzkoušet jsme měli celou řadu čelovek Petzl Tikka, která zahrnuje:
Petzl Tikkina – nejjednodušší model čelovky s nejmenší svítivostí
Petzl Tikka – model čelovky pro běžné použití
Petzl Tikka Plus – model čelovky s červeným světlem
Petzl Tikka XP – model čelovky s červeným světlem a světelným kuželem s difuzérem (rozptylem)
Všechny tyto čelovky zaujaly především dámské osazenstvo salaše pro svoji pastelovou pestrost. Veverkám v lese je sice jedno jak vypadáte, ale ženským ne :)

testcelovekq_01
nové čelovky Petzl hrajou barvama

testcelovekq_08
nové čelovky Petzl hrajou barvama

Ze staronových čelovek jsme otestovali a porovnali čelovky Petzl Ultra, Petzl Nao a Petzl Pixa 3.

Petzl Ultra překvapila svou opravdu velkou svítivostí, možností nastavení a skvělou vyvážeností na hlavě. Hustá mlha, která na hřebenu Velké fatry panovala i v noci nebyla pro tuto čelovku velkým problémem a čelovka dosvítila i za tak špatných podmínek do vzdálenosti cca. 30 metrů, kde jsme se pokoušeli hledat turistické značky. Toto nedokázala žádná jiná z čelovek, které jsme měli k dispozci. S touto čelovkou jsme potom nasvěcovali i scény s focením, jelikož to s žádnou jinou nešlo udělat. Petzl Ultra patří právem mezi čelovkové „děla“, které využijete zejména při speleologii. Vím, že spousta speleologů kupuje pro tyto účely čelovky Fenix, ale proti Petzl Ultra je i ten nejlepší Fenix bludičkou. Nicméně doporučená cena tohoto modelu je 8180 Kč, takže každý bral tuto čelovku do ruky s určitým respektem, aby ji náhodou nerozbil.

testcelovekq_04
Petzl Ultra s přehledem přesvítila čelovku Petzl Nao

Petzl Nao byl pro většinu zúčastněných vítezem testu. Naprosto univerzální čelovka, kde její reaktivní technologie podtrhuje kvalitu. Uchycení na hlavě pomocí kulaté šňůry nevyhovovalo pouze jedné účastnici, která je zvyklá běhat s popruhem (doposud má Petzl Myo RXP). Po vysvětlení výhod tohoto systému jsme ale usoudili, že na běh opravdu žádné lepší uchycení neexistuje. Čelovka je skvěle vyvážená, akumulátor vzadu a celá čelní část na hlavě skvěle seděly úplně všem po drobném a rychlém nastavení. Když jsem ještě vysvětlil principy obslužného software Petzl, který je určen zatím pro Petzl Nao a Petzl Core, zdálo se, že Petzl Nao bude mít nové majitele.

Petzl Pixa 3, kterou jsme sebou k testu na Fatru také vzali, nikoho moc nezaujala. No prostě sportovci. Pixa je určena do pracovníhho prostředí a k tomu je také konstruována. Tudíž Pixa většině prošla rukou s dodatkem – s tím by se běhat nedalo – těžké a velké. Výhody této čelovky oceníte tedy opravdu v práci, ve výbušném prostředí nebo při aktivitách, kde hmotnost a velikost nehrají roli.

testcelovekq_06
veselá diskuse za svitu čelovek Petzl

Další kapitolou jsou čelovky Beal, které se na trhu objevily teprve před 14 dny a už přesto zaznamenaly první prodejní úspěchy (dle dodavatele). Beal na veletrhu ve Fridrichshafenu uvedl celkem 5 čelovek a 2 outdoorové svítilny. Ke koncovému zákazníkovi se ale do konce tohoto roku dostanou pouze tři modely čelovek Beal a to modely: Beal FF120, Beal L28 a Beal L24 + dvě outdoorové svítilny Beal LT170 a Beal LT190.

testcelovekq_02
k čemu všemu může sloužit outdoorová svítilna Beal LT170

Beal FF120 je ze všech tří čelovek nejvíce svítící model. Výrobce udává dosvit až 120m při světelném toku 120 lumenů. Tato čelovka se velmi líbila Honzovi Palovi z Mountainski.cz. Nadchl ho především svit této čelovky v porovnání s cenou. Doporučená cena čelovky Beal FF120 je pouze 799,- Kč. V této cenové kategorii si troufám říct více svítivou čelovku neseženete. Zpracování čelovky je na výborné úrovni, nemusíte mít proto strach, že by se vám čelovka rozpadla v kapse. Hlavní světlo pokytuje dostatečnou sílu pro daleký dosvit a postranní ledky zase svítí pěkně do široka. Oba režimy najednou zapnout nelze. Obal je vodotěsný s krytím Ipx6.

testcelovekq_03
Beal FF120 poskytne dostatek světla pro většinu aktivit

Další čelovkou z řady čelovek Beal je čelovka Beal L28. Tato čelovka s třemi LEDkami je k dostání ve dvou barevných provedeních – modrá a bílá. Dle mého názoru je to ideální ekonomická volba pro nenáročného učivatele, který po čelovce nepožaduje extrémní dosvit. Se světelným tokem 28 lumenů je srovnatelná např. s čelovkou Petzl Tikkina.

Zajímavou alternativou je čelovka Beal L24 na dvě knoflíkové baterie CR2032. Ta se líbila hodně a to jak zejména díky svému svitu, který je lepší než u předchozího modelu Beal L28, i když výrobce udává menší. Nevadí. Objektivně prostě tato čelovka svítí líp. Uchycení na hlavě je řešeno pomocí kulaté pruženky. I díky tomu je to jedna z nejmenších čelovek na trhu. Pokud použijete např. na kole silné přední světlo, jednoduše čelovku otočíte dozadu a využijete dvě postranní LEDky červené barvy. Případně jak říkala jedna účastnice, nouzově by šly na kolo použít obě tyto čelovky, jelikož díky uchycení na hlavě nebrání pásek a tak můžete mít jednu čelovku vepředu a druhou vzadu. Výměna baterií je snadná a k otevření krytu stačí desetikoruna. Čelovka Beal L24 disponuje i pružným drátovým držákem na kšilt vaší olíbené kšiltovky. Prostě malý pomocník pro temné noci.

Poslední k testování jsme dostali „běhací“ čelovku Silva Trail Runner 2, jejíž předchůdce jsme měli k testovaní i minule. Tento model mně přišel na první pohled miniaturnější. Na hlavě seděl stejně dobře. Silikonový pásek, který byl nespornou výhodou první verze zůstal zachován. Změny se dostalo designu a bateriovému pouzdru, které je nyní usazeno vertikálně. Zřejmě z důvodu lepší stability. Naklápění světelného paprsku je opět řešeno velmi nenápadně otáčením celé hlavy čelovky. U čelovky je patrné, že nemá za cíl svítit zbytečně daleko, jelikož u běhu potřebujeme vidět hlavně periferně do stran. Čelovka tak osvětluje dokonale prostor okolo nás. U Silvy Trail Runner 2 je patrné krytí IPx6 prakticky pořád. Prostě celá vypadá, že ji můžete ponořit bez problémů do vody. To jsme ale nezkoušeli.

testcelovekq_09
k focení jsme používali nejrůznější vybavení

Všechny čelovky nám v průběhu testu zmokly a to slovy „hodně“. Z toho důvodu lze říct, že všechny jsou odolné stříkající vodě, jelikož se nestalo, že by některá z nich přestala svítit.

V dalších článcích se pokusíme rozebrat čelovky podrobněji. Přeci jen není možné čelovku řádně vyzkoušet za jeden víkend.

testcelovekq_05
Vymyslet aktivitu, u které by šlo fotit a zároveň vypadala akčně je docela problém

Líbil se vám článek? Podpořte ho zakoupením čelovky v našem obchodě.

Kompletní nabídka čelovek na QUILL outdoor ►