Merino nebo syntetika

Po zkušenostech v prodeji funkčního oblečení (to, které něco umí = funguje i jinak než, že jenom sluší), jsem byl donucen napsat článek o použitých materiálech, jelikož velká většina našich zákazníků má povědomí o funkčních výrobcích, ale nedokáží si sami určit konkrétní produkt pro danou aktivitu. Všichni si pod tlakem reklamy kupují Merino prakticky na všechny aktivity, což je samozřejmě nesmysl. Nejdříve bych všechny běžně dostupné materiály popsal.

Naše nabídka funkčního prádla ►

Merino

Merino je velmi jemná ovčí vlna (cca. 14–25 mikronů). Mimo jiné údaj v mikronech určuje kvalitu Merina a tím v podstatě i cenu. Velmi hrubé Merino (většinou levné) nepříjemně kouše. Hlavním světovým producentem Merino vlny je Austrálie a Nový Zéland. Nasákavost Merina je 16-18%. Pokud mluvíme o "čistém" Merinu, mluvíme o 100% přírodním produktu, který nijak nezatěžuje životní prostředí z hlediska recyklace. Důležitá informace: ne každá vlna je Merino!

Proč je Merino tak oblíbené mezi zákazníky?

→ REKLAMA
Na první místo musím umístit reklamu. Merino je oblíbené, protože je známé. Hlavně v 90. letech zde nejmenovaný outdoorový řetězec obchodů připravil perfektní základnu pro prodej Merina. Lidi to kupovali jako kus zlata. U nás v obchodě se o Merinu dodnes mluví s jakýmsi nádechem tajemna. Pro někoho může být Merino i symbolem luxusu, protože při srovnání s polypropylenem nebo polyesterem jsme cenově podstatně výše.

→ PŘÍRODNÍ PRODUKT
Merino patří mezi ryze přírodní produkty, pokud pomineme směsi s polyesterem, které jsou zpravidla levnější. Pokud vaše spodní prádlo z Merina již nebudete nosit, věřte, že jeho odhozením i do volné přírody naší planetě žádnou škodu nezpůsobíte.

→ PŘIROZENĚ POHLCUJE PACHY
Merino vlna má přirozené antibakteriální účinky. Díky této vlastnosti vám triko z Merina nezapáchá ani po delším nošení, kdy v syntetice již umíráte a "smrdíte" i z fotek.

→ MERINO JE TEPLÉ
Ano, díky svým vlastnostem je Merino velmi teplé i když se zapotíme. Merino více než syntetika pohlcuje vodu, ale nedrží ji na povrchu, ale uvnitř vlákna. Toto je zároveň plus, ale i obrovské mínus Merina-

Co se o Merinu většinou neví?

→ MERINO POMALU SCHNE
A jsme u oné výhody/nevýhody. Tím, že Merino pojme až 18% objemu vody, schne velmi dlouho. Pokud tedy plánujete zimní bivak, není triko z Merina jako jediný oděv ideální volba. Vlhkost z trika se vám bude vypařovat do spacáku celou noc, což pocítíte zimou. Takže závěrem: mokré Merino hřeje, ale špatně schne.

→ MERINO NEVYDRŽÍ TOLIK CO SYNTETIKA
Díky tomu, že se jedná o přírodní materiál, nevydrží Merino tolik jako syntetika. Navíc je tu další problém a tím je: mol šatní, který je schopen trávit vlnu. Díry v triku proto nejsou vyjímkou u velké většiny uživatelé. Kolik z vás má doma ve skříni čistě přírodní materiály? Možná proto nepozorujete působení mola. Pozor s trikem z "čistého" Merina se to může rychle změnit.

→ VYŠŠÍ CENA
Kvalitní Merino většinou nekoupíte pod 1000,- Kč. Je tedy 2-3x dražší než syntetická konkurence.

→ KDY JE ČAS NA NÁKUP MERINA
Merino je vhodné u všech anaerobních sportů, tj. tam kde se nutně nekoupete v potu: sjezdové lyžování, lehká turistika, ..., ale spolehlivou funkci vykoná i u povolání, kde jsou lidé vystaveni mrazům: obsluha lanovek a vlelů, horská služba, hasiči, policie, vojáci, servisní služby plynáren, elektro, atd. Prostě všichni ti, kteří si můžou triko večer usušit budou velmi spokojeni.

→ NEJVĚTŠÍ MERINOVÝ NESMYSL
Výroba ponožek. Díky tomu, že Merino hřeje proto, že zadržuje vodu, je výroba funkčních ponožek do pohorek např. s Gore-texem absolutním nesmyslem. Cílem funkčních ponožek je dostat vodu rychle z boty pryč a ne ji tam udržet! Jediný vhodný materiál pro ponožky je syntetika s promyšleným odvodem vlhkosti.

Syntetika

V podstatě máme dvě vlákna, ze kterého se hojně vyrábějí funkční oděvy. Vlákno Polyesterové (Canard, Senzor, Craft, ...) a Polypropylenové (Moira). Cílem většiny firem je dosáhnout podobných vlastností "na omak" jako tomu je u bavlny se zachováním funkčních prvků. Od toho se taky odvíjí cena za funkční prádlo.

Polyester - je levný na výrobu. Lze ho různě upravit, např: úprava proti žmolkování, propojení více zón různě tkaných úpletů, atd. Polyester má velmi malou nasákavost cca. 0,8%. Polyester odolává vysokým teplotám, snadno se pere a je velmi trvanlivý. Polyester může způsobovat alergické reakce. Existuje v mnoha modifikacích, např. Coolmax (speciální tvar vlákna, které potom lépe odvádí vlhkost).

Polypropylen - má až 2x nižší hmotnost než polyester. Polyporopylen je lépe snášen pokožkou než polyester. Ze syntetických vláken má polypropylen nejnižší nasákavost 0,08%. Hlavním problémem polypropylenu je, že se špatně barví. Výběr barev není tedy tak velký jako u polyesteru. Polypropylen se velmi dobře udržuje čistý. Lze ho prát i ve studené vodě, kde se poměrně snadno zbaví nečistot. Polypropylen se na omak příliš neliší od ovčí vlny. K nevýhodám patří nízká schopnost zotavení po deformaci, malá odolnost proti účinkům světla a vyšších teplot.

→ KDY ZVOLIT PRÁDLO ZE SYNTETICKÉHO VLÁKNA?
V první řadě bychom neměli trpět alergií na syntetické vlákna. Zjistí se to poměrně snadno, kůže pod trikem nesmí být červená, svědit, otékat, apod. Hlavní předností syntetiky je nízká nasákavost vodou. Prádlo hřeje tak, že pot je rychle transportován na povrch a odveden do další vrstvy. Důležité je použití toho materiálu u všech vrstev. Balněná podprsenka a kalhoty nám účinky funkčního prádla prakticky rozbijí a účinek moc nepocítíme = bude nám zima na záda a na hrudník. Ideální disciplíny kdy sáhnout po syntetice jsou všechny aerobní - běh, běžky, cyklistika, týmové sporty - fotbal, hokej, ... Prostě všude tam, kde se člověk obvykle hodně potí. Pokud chcete aby vám např. v chladném skladu bylo teplo, kupte si Merino.

SHRNUTÍ

MERINO
+ je teplé i mokré
+ nepohlcuje pachy
+ je ryze přírodní
+ nehoří (vhodné pro hasiče)
+ antialergické

- vyšší cena
- dlouho schne
- rychlejší opotřebení

SYNTETIKA
+ rychle schne
+ odvádí lépe pot
+ nízká cena (nemusí být pravda u vysoce kvalitních produktů)
+ snadná údržba

- mokrá studí
- pohlcuje pachy (eliminováno přidáním kovů, protože jsou antibakteriální, např. stříbro)
- levnější varianty můžou nepříjemně škrábat
- možné alergie na použité materiály

CO VÁM NABÍZÍME MY

Z Merina je to stálice firma DEVOLD nebo ORTOVOX. Prodáváme především nejteplejší modelovou řadu DEVOLD Expedition, která je nejteplejším funkčním prádlem z Merina v České republice a řadu ORTOVOX Competition.

Ze syntetiky si u nás můžete zakoupit výrobky CRAFT.

Líbil se vám článek? Podpořte nás.

Naše nabídka funkčního prádla ►