Lavinové vybavení Pieps 2015/2016

Na konci řijna se mně dostalo možnosti jet na produktové školení Pieps na Dachstein. Představeny byly zejména lavinové batohy Pieps JetForce ve všech třech velikostech (10, 24 a 34 litrů) a nový firmware 3.0 pro Pieps DSP Pro a DSP Sport. Na tréninkové sadě Pieps byla možnost hledat zasypané i s možností využití inteligentní sondy Pieps iProbe.

Batohy Pieps JetForce byly představeny již v roce 2014. Jejich princip je revoluční a jednoduchý zároveň. Vzduchový airbag, který má zasypaného držet na povrchu laviny nafukuje výkonný ventilátor, který vak udržuje 3 minuty v nafouknutém stavu. Poté tento vak vyrobený z odolné Cordury, ze které se vyrábějí např. airbagy do aut, vyfoukne, čímž případně zasypanému vznikne 200 litrový prostor vzduchu k dýchání. Ventilátor je schopný utlačit hmotnost 150kg na vaku, což jsme si v praxi vyzkoušeli zatížením dvěma lidmi.

pieps_03
Dachstein

Kompletní nabídka lavinového vybavení PIEPS ►

01 Motor ventilátoru pohání výkonná Lithium-Iontová baterie s životností min. 500 nabíjecích cyklů a schopností provozu i při extrémních mrazech (-30°C). Inteligentní elektronika, která řídí celý chod batohu zpříjemňuje i uživatelský komfort. Batoh se při zapnutí do pohotovostního stavu sám otestuje a funkčnost potvrdí signalizací LED diodou.

02 Aktivace batohu se provádí standardně zatažením za odjišťovací ovladač na levém ramenním popruhu. Aktivací lavinového batohu dojde k rozepnutí zipu v obvodové části batohu a nafouknutí airbagu během 3 sekund. Airbag je pak během 3 minut neustále dofukován ventilátorem, což je vidět v našem videu níže. Po 3 minutách dojde k vyfouknutí. Při testování můžeme batoh vypnout, abychom šetřili baterii a pomocí ventilu vak vypustit a jednoduše vak sbalit.

03 Mezi největší výhody patří rozhodně možnost opakovaného použití v případě např. sekundárního zasypání nebo prostě jen další dny na výletě, kdy nemáte možnost dokupovat rezervní patrony do konkurenčních výrobků. Z toho pramení i další velká výhoda - batoh vám bezproblémů přepraví letadlem. Díky možnosti opakovaného použití nemáte žádné další náklady. Z toho pramení i vyšší startovací cena - Pieps JetForce.

Batohům samozřejmě nechybí i další detaily jako poutka na cepín, na lyže, na přilbu a kapsy na komplet lavinové vybavení - lopatu a sondu. Batoh nemá páteřák, ale v zádovém systému je použita dostatečně odolná a pevná EVO pěna.

Lavinové vyhledávače Pieps

Byl představen nový firmware 3.0 pro Piesp DSP. Všechny přístroje, které vám dodáme v tuto sezónu 2015/16 už tento firmware mají, ostatní si jej můžou přehrát v servisních centrech, což vám můžeme zajistit. Týká se to pouze DPS Pro a DSP Sport.

Pro připomenutí uvádím rozdíly mezi Pieps DSP Pro a Pieps DSP Sport. Pro ještě větší zjednodušení uvedu pouze co má Pieps DSP Pro navíc. Zbytek v popisu jednotlivých vyhledávačů u nás v obchodě.

Pieps DSP Pro a jeho výhody proti verzi Sport
→ funkce SCAN
Vyhledávač Pieps DSP Pro umí proskenovat celé pásmo vč. odchylek starších/jiných vyhledávačů a šance na záchranu postiženého se tak výrazně zvýší pokud takový vyhledávač nebude dál používat. Tolerance pro vyhledávače je +/- 82 Hz. O tom, že je tato funkce důležitá jsme se již několikrát přesvědčili na testech v terénu, lavinových školeních, apod. Reálně se kontroluje: a) frekvence, b) délka vysílaného signálu a c) délka mezery mezi vysilaním signálu.
→ měření frekvence a periody (amplitudy)
Verze DSP Pro umí měřit i periodu ve vysílaném signálu. Vyhledávač, který toto neumí může vysílání špatně vyhodnocovat, čímž se prodlužují vyhledávací časy.
→ podpora TX600
S Pieps DSP Pro můžete hledat vysílač Pieps TX600, který je určen pro psy nebo v Americe častěji - sněžné skútry. Vyhledávač TX600 nelze vyhledat žádným jiným vyhledávačem, než tímto. Je to z etických důvodů. TX600 pracuje na jiné frekvenci a zasypaní na této frekvenci (psi a skůtry) by neměli před vyhledáváním dostat přednost před lidskými zasypanými.
→ Automatické přepnutí z vyhledávání do vysílání
Díky senzoru pohybu se dokáže Pieps PRO přepnout opětovně do vysílacího módu. Oceníte především při sekundární lavině.
→ Sklonoměr
S Pieps DSP pro bezproblémů a rychle vyhodnotíte sklon svahu. S Pieps DSP Sport budete muset použít alternativní metodu, např. Pieps 30°plus.
→ Senzor pohybu jsem popsal výše
→ Dvojnásobná životnost baterie
DSP Pro má výdrž baterie 400 a více hodin
→ Obě varianty DSP mají funkci group check, která zajistí kontrolu všech okolních "pípáků". Toto je důležité zejména před tůrou.

pieps_04
praktické ukázky výhody sondy Pieps iProbe

Další info 27.10.2015 - aktualizace v3.0
→ Funkci Auto-Search-to-send lze servisně zapnout/vypnout. Důležité u Pieps DSP Sport, který nemá snímač pohybu a přepnutí je závislé na čase. Tzn. vyhledávač Pieps DSP Sport se po 3 minutách automaticky přepíná do vysílání.
→ Kontrola frekvence a délky impulzu ostatních vyhledávačů u Pieps DSP PRO podle normy. Pokud jsou parametry mimo dosah, Pieps DSP Pro to dokáže vyhodnotit a takový vyhledávač by něměl být dále používaný.
→ Vylepšení algoritmu pro vysílání a hledání
Upgrade firmware Pieps neopravuje chyby, ale vždy pouze přináší něco nového !!! Pokud upgradovat nechcete, není to nutné.

Stejně tak nám byl na školení představen vyhledávač Pieps DSP Pro Ice, který je v podstatě pouze designově upravený Pieps DSP Pro. Zásadní funkční změny nepřináší.

Samostatnou kapitolu tvoří inteligentní lavinová sonda Pieps iProbe. Na jednom stanovišti jsme si mohli vyzkoušet, jak rychlé je dohledání s touto sondou a bez ní. Pro nikoho nebyl problém najít na rozlehlém laviništi tři zasypané a to během cca. 2 minut. Samozřejmě jsme je nevyhrabávali, ale pouze nalezli a nasondovali. Pieps iProbe umí vypnout vysílací signál vyhledávačů Pieps, čímž nemusíte zasypané označovat (markovat) a můžete hledat dalšího zasypaného (samozřejmě pokud je vás víc). Hledání se sondou iProbe výrazně urychluje hledání. Dokonce i v kombinaci Pieps Freeride a Pieps iProbe dosáhnete velmi dobrých a rychlých výsledků.

Zajímavé zjištění bylo, jak konkurenční přístroje ztrácí na výkonu při označení jednoho zasypaného. Rozsahy přístrojů tak klesaly i o polovinu.

Děkuji tímto firmě Pieps a dovozci Total outdoor za možnost podívat se pod pokličku vývoje lavinového vybavení.

pieps_05
byla možnost si vyzkoušet většinu vyhledávačů na trhu

pieps_06
podrobnější výřez

Líbil se vám článek? Podpořte ho zakoupení lavinového vybavení Pieps v našem obchodě.

Kompletní nabídka lavinového vybavení PIEPS ►