Materiály používané pro výrobu obuvi

Taky se často setkáváte při popisu obuvi s pojmy, kterým nerozumíte nebo netušíte, zda-li si představujete správnou věc? Zkusme se podívat na nejběžnější pojmy, se kterými se u obuvi lze setkat. Bohužel není v mých silách zabývat se zde obchodními názvy jednotlivých výrobců, protože výčet by byl nekonečný, ale i tento obchodní název nalezne základ v materiálech, které zde popíšu.

Mezi nejčastější materiály turistické obuvi patří kůže - ušeň

Nejčastěji používaný přírodní materiál s ideálními vlastnostmi pro výrobu obuvi. Používané materiály - hověziny, vepřovice, koziny, koniny, teletiny, reptilie Kůže je prodyšná, měkká, má velmi dobré absorpční schopnosti a je schopna se přizpůsobit individuálnímu tvaru nohy. Rozeznáváme několik základních druhů usní:

Hladká kůže

Má jemně strukturovaný povrch s malými póry, který může být zpracován v matu nebo lesku.

Lakovaná kůže

Má hladký a vysoce lesklý povrch, který je docílen lakovou úpravou usně. Její povrch je velmi choulostivý na mechanické poškození, chemické vlivy, rozmáčení a mráz.

Nubuk

Je kůže broušená po líci. Podkategorií je tzv. "psavý nubuk", který nechává i po velmi jemném kontaktu prstů nebo jiných předmětů na líci stopy odstranitelné dalším přetřením nebo překartáčováním.

Velur (semiš)

Je kůže broušená po rubu, vlas zůstává na povrchu, lidový název je semiš. Je méně náchylný na poškození než nubuk.

Spodková kůže

Je druh usně, která se používá na výrobu podešví pro společenskou obuv. Je velmi citlivá na vlhko a nerovný povrch.

Povrstvená kůže

Povrstvená kůže je kůže, jejíž lícová vrstva je opatřena tenkým, např. polyuretanovým nánosem. Tím je dosaženo zvýšené životnosti a snazší údržby materiálu, používá se např. pro sportovní obuv.

Není dokonalejší materiál pro boty, než je kůže. Kůži lze natáhnout a tvarovat, aby dobře padla. Zároveň si však udržuje tvar, prodyšnost a své další charakteristické vlastnosti.

piktogramyobuvi
Nejčastěji uváděné piktogramy u obuvi

Další materiály používané při výrobě obuvi

Syntetické materiály

PVC, PU, pryž - plasty, koženky, poromery - tyto materiály svým vzhledem často připomínají kůže, ale jejich vlastnosti nedosahují kvality přírodních usní - prodyšnost, absorpce, přizpůsobivost. Je vhodné je kombinovat s prodyšnými podšívkami, novými, rychle se prosazujícími materiály z PVC a PU. Nové možnosti v barevnosti a tvarování inspirují pro vznik nových výrobkových skupin, zejména v mladé módě. Vedle již zmíněných vlastností, které jsou přínosem pro vzhled obuvi, je dalším jednoznačným argumentem pro jejich používání nízká cena.

Textilní materiály

Tkané, netkané - používá se na lehčí, často letní nebo domácí obuv. Nejaktuálnějším vrchovým materiálem na bázi textilu je streč, který poskytuje dostatečné pohodlí pro nošení. Tento materiál je prodyšný, snadno se udržuje a má dostatečnou trvanlivost a odolnost.

Poromery

Jsou syntetické usně, které se svým vzhledem i fyzikálními vlastnostmi podobají přírodním usním. Jsou velmi jednoduché na údržbu a péči.

Pryž

Mají obdobné vlastnosti jako plastové materiály, používají se na speciální pracovní ochrannou obuv.

Kombinované materiály

Používají se zejména u sportovní obuvi, kde umožňují nekonečné barevné a střihové inovace.

Vodonepropustná membrána

Tento speciální materiál zajišťuje vodonepropustnost a prodyšnost obuvi (např. GORE-TEX). Používá se zejména pro turistickou a sportovní obuv.

obumaterialy_01
Photo by Charlie Lawrence from FreeImages

Podešve

Podešve jsou nejvíce namáhavé spodkové dílce, které přichází do styku s povrchem, po kterém se pohybujeme. Mají chránit nohu před chladem, horkem, nerovností terénu, před ostrými předměty apod. Zlidověle jim říkáme podrážky. Druhy podešví:

Usňová podešev

Její typickou vlastností je změna barvy (ztmavnutí), zvláště při trvalejším vystavení účinkům slunečních paprsků. Je vhodná jako obuv taneční, manažerská. Při každodenním dlouhodobém nošení je nutná oprava. Vhodné jsou kombinace s pryžovými dílci na nášlapné části.

Pryžová podešev

Je pružná, vhodná do každého počasí, snadno se udržuje. Nejlehčí forma - Styropor - použití u domácí obuvi. Vibram - obchodní značka pryžové podešve používaná nejčastěji u turistické obuvi.

Syntetická podešev

Je pružná, snadno se udržuje, vůči opotřebení středně odolná, v obtížném terénu klouže.

Výrobní způsob

Způsob, jakým je spojen spodek obuvi se svrškem, výrazně ovlivňuje funkci a údržbu obuvi.

Obuv lepená

Nejčastěji používaná technologie, kdy je spodek obuvi ke svršku připevněn lepením. Pevnost lepeného spoje může být negativně ovlivněna promáčením nebo propocením obuvi, při neopatrné chůzi může dojít k mechanickému uvolnění lepeného spoje (ukopnutí).

Obuv flexiblová

Obuv vyrobená tímto způsobem je velmi pohodlná, lehká, ohebná (flexibilní) s efektním prošívaným okrajem. Zvýšená ohebnost je daná tím, že svršek obuvi je přišíván přímo ke spodku bez nutnosti použití napínací stélky. Nevýhodou obuvi je její omezená vodonepropustnost, která je daná právě přišitím svršku ke spodku. Proto je tato obuv určena především do suchého prostředí. Při zvýšené vlhkosti může dojít k promáčení obuvi.

Obuv s přímo tvářeným spodkem

Spodek obuvi je ke svršku připevněn lisováním, vstřikováním nebo odléváním. Takto je vyráběna především obuv sportovní a obuv pro volný čas. Kvalita spoje i samotného spodku obuvi je dána použitým materiálem.

Obuv rámová

Spojení spodku se svrškem je provedeno nepřímo přišitím k ošívacímu rámu. Spojení svršku a spodku obuvi tímto způsobem je velmi pevné a odolné.

Užitečné obuvnické pojmy - odborné výrazy

Bota - název levého nebo pravého půlpáru obuvi
Boty - název pro celý pár obuvi
Holeň - svršku holeňové obuvi kryjící bércovou část nohy
Klenek - zpevňující spodková část umístěná nad podpatkem. Ocelový klenek zpevňuje klenkovou část zpravidla u dámské obuvi s vysokým podpatkem. Dřevěný klenek zpevňuje klenkovou část obuvi s nižším podpatkem. Klenek spolu s napínací stélkou tvoří nosnou část obuvi
Obuv - všeobecný název pro výrobek určený k ochraně lidské nohy proti vnějším vlivům, splňující užitkové a estetické funkce
Opatek - je vložen mezi zadním dílcem a podšívkou. Má za úkol udržet patní část nohy ve správném postavení, a tím napomáhat k udržení správného tvaru klenby
Patník - součást připevněná na spodní nášlapné ploše podpatku
Podešev - část boty dotýkající se země. Mezi její základní vlastnosti patří pružnost, pórovitost a nepropustnost vnější vlhkosti
Podpatek - zvyšuje a podpírá patní část nohy
Podrážka - součást spodku připevněná na přední nášlapné části podešve
Podšívka - zpevňuje svršek, zjemňuje vnitřek obuvi, zvyšuje hygienické a tepelně izolační vlastnosti obuvi
Pryž - guma
Useň - chemicky a mechanicky zpracovaná kůže živočišného původu. Je tradičním materiálem pro výrobu svršků obuvi
Velkro - způsob zapínání na suchý zip
Velur - useň broušená z rubové strany, vlas zůstává na povrchu
Zdrhovadlo - zipový uzávěr - zip