Ultralight batoh Yate Shilo 30+10 - recenze

Do rukou se mně dostal ultralehký, jednokomorový batoh české firmy Yate Shilo 30+10, který jsem měl možnost vyzkoušet na pár jednodenních výletech. Na první pohled mně zaujala jednoduchá konstrukce batohu, zavírání a nápadná barva, kterou v horách nelze přehlédnout. I když je Shilo se svými 40 litry rozměrově batoh střední litráže, v rozbaleném stavu jeho velikost překvapí a rozhodně vypadá jako batoh o pár litrů větší. Na batohu nenajdete žádné zbytečnosti. Kapsy navíc se nekonají a polstrování je strohé, tak jak je u ultralehkých batohů obvyklé. Co nám o batohu říká výrobce?

Parametry batohu YATE SHILO 30+10

Materiál: 100% Polyester
Hmotnost:
320 g
Rozměr: 60 x 33 x 30 cm
Objem: 30 + 10 litrů
Max. nosnost: 15 kg

shilo_04

Popis batohu YATE Shilo 30+10

Nekompromisní ultralight batoh

Jedná se o batoh z řady ultralight, který je vhodný na turistiku a vodní sporty. U horolezectví bych s výrobcem trochu polemizoval, protože batoh nesplňuje základní parametr, který bych u horolezectví od batohu očekával a tím je maximální odolnost materiálu. Naopak bych použití batohu rozšířil o cestování, jelikož mně batoh přijde jako příjemné a skladné cestovní zavazadlo.

Materiál

Batoh je vyrobený z polyesteru s ripstop a DWR úpravou, což mu zajišťuje určitou odolnost proti natržení i proti protečení. Nepromokavost je navíc zajištěna lepenými švy a rolovacím uzávěrem, který známe z lodních nepromokavých vaků. Jelikož se jedná o ultralight batoh, je polyesterové plátno nepříliš vysoké gramáže, proto bych i doporučenou zátěž 15 kg bral s rezervou a batoh příliš nepřekládal. Myslím, že optimální zatížení bude do 10kg. Aby při cestování nevznikl nepříjemný problém, je potřeba si dávat pozor na ostré předměty typu mačky, cepín a jakékoliv další kovové části vybavení, aby batoh neprotrhly, což nebude zas takový problém. Proto se i jako dlouholetý horolezec celkem bráním myšlence používat tento batoh při horolezectví.

Popruhy batohu jsou z tvrdého polyesteru, což mně při této ceně překvapuje a jsem rád, že výrobce nepoužil klouzavé nylonové popruhy, které se obvykle samy povolují a vy je v průběhu túry musíte neustále dotahovat. U levným batohů se jedná o obvyklý problém.

Polstrování ramenních popruhů a zad je řešeno prodyšnou pěnou, což opět není nic neobvyklého u batohů řady ultralight. Zádový systém nelze nastavovat na velikost postavy, ale lze poměrně jednoduše nastavit ramenní popruhy a bederní pás. Hrudní pás je opět řešen velmi jednoduše a zároveň elegantně.

Uzavírací popruh s hliníkovým háčkem mně trochu zklamal, jelikož při nenaplněné kapacitě batohu trochu překáží a postrádá smysl. Výrobce to mohl zkusit vyřešit lépe. Při naplnění batohu je zase nepostradatelný při zajištění vrchní části.

Rolovacímu uzávěru asi není co vytknout a funguje bezvadně. Plastové spony můžete sepnout k sobě nebo využít popruhů se sponami po stranách. Obě varianty zajišťují nepromokavost.

Doplňky jako nepromokavá kapsa na boku batohu poslouží na uchování dokladů nebo telefonu. Velikostně je dostatečná na uchování obvyklých cenných věcí, které nemůžou přijít do styku s vodou. Zip kapsy bohužel není japonský YKK, ale jedná se o nějaké noname zdrhovadlo, které je navíc do batohu vlepeno. Zde vidím v budoucnu kámen úrazu, protože obvykle neznačkové zipy končí svoji životnost velmi rychle. Při ceně batohu je to ale přehlédnutelný detail.
Poutka na cepín nebo hůlky jsou řešeny velmi jednoduše a pro výše zmíněnou potřebu naprosto dostačující. Guma v přední části slouží na nesení vybavení, které může přijít do styku s vodou nebo prostě pro přichycení bundy v průběhu túry, což zejména v tomto proměnlivém podzimním počasí oceníte.

shilo_05

Výhody batohu YATE SHILO 30+10

Mezi největší výhodu zajisté patří nepromokavost a tedy i univerzální použití. K batohu nepotřebujete pláštěnku na batoh, ale naopak lze batoh použít i jako lodní pytel na vodáckou turistiku. Batoh není určen k trvalému ponoření do vody, ale to obvykle nedoporučuje žádný výrobce. Ze zkušenosti vím, že běžný dešť vydrží a pobyt na lodi při sjíždění Sázavy pro tento batoh taky není problém. V každém případě důvěřuj, ale prověřuj je vhodnější např. telefon schovat do dalšího nepromokavého obalu a poté teprve do kapsy batohu. Zip je sice voděodolný (ne vodotěsný), ale jak jsem psal, k zipům noname výrobců já osobně nemám důvěru.

Nesporně mezi obrovské výhody patří nízká hmotnost a perfektní sbalitelnost pokud batoh nepoužíváte. Polstrování nezabere příliš místa a vy batoh můžete složit do skladné ruličky, která nezabere v dalším zavazadle téměř žádné místo. Batoh tedy můžete použít i jako záložní druhý batoh.

Celkové dojmy z batohu

Pokud se k batohu budete chovat slušně a ohleduplně, určitě vám výborně poslouží. K batohu přistupujte jako k ultralight vybavení, tj. je potřeba ocenit jiné přednosti než dlouhou životnost, protože ta u 40 litrového batohu s hmotností 320g nebude zásadním parametrem patřících do výhod. Více popisuji v článku: Limity cestování nalehko. Batoh bude ideálním společníkem při cestování, turistice, nebo při plavbě na lodi či kajaku.

Batoh bych doporučil spíše na krátké výlety, kde není nutné nosit těžké vybavení, protože za strop považuji 10kg nákladu (výrobce udává 15kg). Tím že batoh postrádá jakoukoliv konstrukci, počítejte s tím, že i balení tohoto batohu bude složitější, protože ho vždy potřebujete dostat do nějaké symetrické formy, aby se batoh nebortil.

Batoh může být startovací čárou pro vyznavače ultralight backpackingu a to i kvůli jeho nízké ceně. Zde je rozhodně jeho místo.

Koupit YATE SHILO 30+10 na QUiLL outdoor ►►

shilo_03

shilo_02

shilo_05_1

shilo_06

shilo_07

shilo_08