Nové ventily karimatek Therm-A-Rest - WingLock a TwinLock

Vývoj outdoorového vybavení vždy představuje nové výzvy. Karimatky Therm-A-Rest jsou vždy vyráběny s myšlenkou nabízet kvalitní a pohodlný spánek v přírodě, proto jsou tyto výzvy o to složitější, jelikož se mění design osvědčeného produktu, kterým je klasický ventil karimatky Thermarest, jež byl součástí karimatek od roku 1972. Již dříve se ventil změnil z mosazného na plastový, ale firma Therm-A-Rest chce nabídnout uživateli něco lepšího, proto v roce 2020 přichází po 500 nocích testování a vývoji mnoha prototypů s novými ventily WingLock a TwinLock.

Těžíme z minulosti

Ještě před tím, než firma Therm-A-Rest zahájila vývoj nových ventilů, prošla si všechny konstrukční principy, aby mohla vytěžit maximum z podnětů svých uživatelů a nabídnout jim prvotřídní produkt. Produkty Therm-A-Rest jsou vyráběny, aby nabízely pohodlný spánek v přírodě. To je základní filozofie designu Therm-A-Rest. Již sami zakladatelé firmy požadovali pohodlnou, lehkou a dobře sbalitelnou podložku a proto vznikly samonafukovací karimatky Therm-A-Rest. Pomocí starého sendvičovače natavili tkaninu a pěnu do sebe, aby tak vznikl vzduchotěsný sendvič. Přidali jednoduchý ventil a první prototyp karimatky byl hotov. Mnoho technologií a postupů, které vznikly vývojem firmou Thermarest, jsou používány a aplikovány i v jiných odvětvích průmyslu. Je to hluboké pochopení toho, co to znamená spát venku.

Klasický ventil karimatky je lidově řečeno hrdina, který je odolný vůči blátu, štěrku, nečistotám, mrazu a extrémnímu zacházení. Při prozkoumání trhu jsme zjistili, že jiné ventily nejsou schopné ustát takové drsné prostředí. Pokud chceme tedy ventil nový, musí splňovat minimálně to co starý. Ventil musí být také snadno vyměnitelný, protože Therm-A-Rest chce vyrábět vybavení, které patří do přírody a ne na skládku. Mnoho běžných karimatek na trhu je tak díky nefunkčnímu ventilu odkázáno na vyhození, protože již nikdy nebudou fungovat.

Nejdůležitější vlastností klasického ventilu je jednoduchost použití: povolit, nafouknout, utáhnout. To je jediné co potřebujete. Při navrhování nového ventilu karimatky bylo tedy přihlédnuto ke kvalitám klasického ventilu, ale i k jednoduchosti použití.

TR_NewVentile_02
Nový ventil WingLock (zdroj: Thermarest.com)

Nový ventil pro lepší noci

Jakmile jsme se rozhodli, že chceme zachovat trvanlivost, opravitelnost a použitelnost našeho klasického ventilu, začali jsme hledat způsoby, jak bychom mohli ventil vylepšit. Po desítkách schůzek a bezpočet interakcí jsme dospěli k našemu řešení - dvojitý ventil.

 • Zvětšili jsme velikost ventilu a změnili bajonetový závit. Větší velikost umožní zvýšené proudění vzduchu a závit lepší plynulost při používání.
 • Byl přidán jednosměrný ventil, který brání úniku vzduchu během nafukování. Už nebude nutné, co nejrychleji uzavřít ventil během nafukování, aby vám neunikl pracně naplněný vzduch. Tento ventil je pro vás pojistkou a usnadní práci při nafukování karimatky.
 • Vzhledem k jednosměrnosti ventilu bylo potřeba vytvořit něco, co umožní vypuštění karimatky. Od toho jsou "křídla" ventilu, tzv. WingLock. Jednoduchým otočením křídlového ventilu je umožněn únik vzduchu a díky větší velikosti je karimatka vyfouknuta mnohem rychleji než u klasického ventilu.
 • Částečné otočení ventilu umožní částečný únik vzduchu. Díky jednoduchému pootočení ventilu je použití WingLock snadné jako použití víčka u lahve na vodu.

U velkoobjemových karimatek Thermarest byl jeden ventil nahrazen dvěma. Jeden ventil je napouštěcí "IN" a druhý ventil je vypouštěcí "OUT". Dohromady tvoří tzv. TwinLock. Částečné otevření ventilu "OUT" vám umožní regulovat vzduch v karimatce.

TR_NewVentile_03
Karimatky Therm-A-Rest s novými ventily (zdroj: Therm-A-Rest.com)

Revoluce v kempování

Karimatky s novými ventily prošly rozsáhlým testováním. Realizováno bylo více než 500 testů, kterými jsme zjistili, že jde o nejlepší řešení ventilu na karimatce. Nafouknutí karimatky Thermarest s novým ventilem je 3x rychlejší než tomu bylo u klasického ventilu.

Naše nabídka karimatek Thermarest s ventily WingLock a TwinLock je v roce 2020 označena jako NOVINKA. Dále se karimatky Thermarest budou vyrábět již pouze s těmito ventily.

TR_NewVentile_04
Balení nové karimatky Therm-A-Rest (zdroj: Thermarest.com)

Ventil WingLock

 • 3x rychlejší nafouknutí karimatky než s klasickým ventilem
 • Jednosměrný ventil zabraňující úniku vzduchu během nafukování
 • Vysoce odolný vůči prachu a nečistotám
 • Garance pohodlí díky ventilu umístěného mimo spací zónu
 • Jednoduchý design pro snadné použití
 • Křídlový ventil zajistí vypuštění vzduchu 2x rychleji než klasický ventil

Ventil TwinLock

 • Určen pro větší a objemnější karimatky
 • Dvojitý ventil – jednosměrné nafukování a jednosměrné vyfouknutí, které je 5x rychlejší než u klasického ventilu