Jak si vybrat pohorky?

Před výběrem turistických pohorek by jsme si měli rozmyslet jaký typ obuvi budeme potřebovat, tedy jaký terén u nás bude ve větší části převažovat? Mnoho lidí se již zklamalo v botech určených pro těžký alpský terén - vysokohorská obuv, když vlastně do hor ani nechtěli, ale boty spíše používají pro městské procházky - nízká turistická obuv, či nenáročné jednodení i vícedenní tůry do přírody v nenáročném terénu - turistická obuv. Článek píšeme po zkušenostech v našem obchodě a v horách a zároveň zodpovím otázky, které zákazníky nejčastěji zajímají při kupování turistické obuvi.

Kriteria pro výběr turistické obuvi

Na co vlastně boty potřebuju, v jakém období je budu převážně používat? Potřebuju těžké pohory do náročných terénů nebo mi postačí lehké turistické boty na menší procházky? Pokud uvažuji o ledovcových tůrách, zvolím boty pro tento účel. Pokud vlastním již dříve zakoupené mačky a mám v úmyslu je používat na právě kupovaných pohorkách, poradím se a pouvažuji, jestli jsou pro vybranou obuv vhodné. Každopádně si musíme uvědomit, že asi neseženeme boty vhodné jak na ledovec, tak do města. To prostě nelze.

Pohorky pro nenáročný terén. Zde nám postačí nízká, lehká obuv, vyráběná z hladké kůže, někdy v kombinaci s textilními materiály (CORDURA®). Dají se použít při chůzi v ne příliš členitém terénu nebo do města. Povrchová úprava zvyšuje vodonepropustnost, jsou dostatečně prodyšné. I tento typ obuvi však musíme pravidelně ošetřovat impregnací. Tyto boty lze zakoupit i s membránou, např. Gore-tex. Pokud uvedu příklad pohoří kde takové boty uplatním, pak je to např. Šumava, Beskydy, Jeseníky, kde se budeme pohybovat po zpevněných lesních cestách.

Pohorky pro střední kategorii tvoří boty do členitých, nerovných terénů. Měly by pevně držet stabilitu nohy, podrážka boty je upravena tak, aby držela stabilitu na kluzkých a nerovných terénech. Boty této kategorie už bývají vybaveny protinárazovým systémem tlumícím došlap a chránícím naše klouby. V těchto botech už bez následků na kloubech odneseme i těžší batoh. Stejně jako boty ostatních kategorií můžou být s membránou i bez.

Vyšší kategorií pohorek chápejme jako trekovou obuv pro středně náročné až velmi náročné podmínky. Je určena pro dlouhodobé výlety v těžkých terénech, kde budeme opravdu potřebovat, aby naše nohy byly chráněny před vlhkem a proti prochladnutí. Neodmyslitelným vybavením pohorek by měl být protinárazový systém. Tyto pohorky již mají většinou gumovou obsázku proti "okopání", můžou mít žlábky pro upevnění rychloupínacích maček a plastovou nebo kevlarovou výztuhu v podrážce pro pevnou a jistou chůzi. Tyto boty budou pravděpodobně nepoužitelné na lehčí turistiku, jelikož jsou sice bezpečné, ale noha v nich trpí vzhledem k jejich pevné konstrukci. Taková bota nebude nikdy pohodlná a srovnatelná se základní kategorií pohorek! Vždy ji bude potřeba rozchodit a pravděpodobně nám ze začátku bude dělat otlaky.

boty_01

Dělení tvrdosti obuvi podle Kategorie A-D

Toto dělení zde v 90. letech minulého století zavedl Hudy Sport jako jediný dovozce a jeden z prvních prodejců outdoorové obuvi v porevoluční České republice. Dělení podle abecedy má zejména katalogové důvody a zákazník se může okamžitě zorientovat jaké pohorky kupuje. V zahraničí se proto s takovým dělením prakticky nesetkáte.

Pohorky kategorie A, A/B

Obvykle nízké a velmi lehké boty vhodné na nejlehčí turistiku. Nepočítá se s těžkým batohem. Ideální i na každodenní chození. Univerzální obuv, která vám dobře poslouží i při chůzi po městě. Lze je využít i jako obuv do města na zimu.

Pánské pohorky kat. A, kat. A/B | Dámské pohorky kat. A, kat. A/B

boty_02

turistické boty Asolo kategorie A

Pohorky kategorie B

Ideální na tatranské chodníky a upravené horské stezky. Bota již dobře fixuje kotník a je použitelná i s těžším batohem. Boty nejsou vhodné na chůzi po ledovci, ale samozřejmě by vyjímečně zvládly i turistické mačky.

Pánské pohorky kat. B | Dámské pohorky kat. B

boty_03

turistické boty Asolo kategorie B

Pohorky kategorie B/C

Pohorky pro náročnější trekking s těžkým batohem. Pohorky z této kategorie využijete v suťovisku i na zpevněné tatranské stezce. Turistické mačky na této botě nejsou problém. Boty v této kategorii bývají obvykle celokožené s minimem švů. Gumová obsázka, která chrání botu proti okopu není vyjímkou.

Pánské pohorky kat. B/C | Dámské pohorky kat. B/C

boty_04

turistické boty Asolo kategorie B/C

Pohorky kategorie C

Obuv do již opravdu náročného terénu. Ideální na vysokohorskou turistiku, lehčí lezení, ledovcovou turistiku. S použitím maček se počítá. Boty můžou být již zateplené pro použití v zimních podmínkách. Bota je velmi tuhá a použití v lehkém terénu nebo na asfaltu bude velmi nepříjemné.

Pánské pohorky kat. C | Dámské pohorky kat. C

boty_05

turistické boty Asolo kategorie C

Pohorky kategorie D

Boty pro lezení a vysokohorskou turistiku. Obvykle se tyto boty používají jako lezecké s možností upnutí rychloupínacích maček. V mezipodešvi najdeme výztuhu, terá znemožňuje ohýbání boty, které je u lezení nežádoucí. Chůze v této botě je podobná chůzi v lyžákách. Materiál této obuvi je v dnešní době obvykle syntetický a bota bývá zateplená. Lezení v ledu, těžká alpská turistika, apod.

Pánské pohorky kat. D | Dámské pohorky kat. D

boty_06

turistické boty Asolo kategorie D

Jak si zvolit velikost obuvi?

Jeden z nejdůležitějších faktorů pro správný výběr obuvi je správná velikost. Odpovědnost tady leží především na zákazníkovi. My doporučujeme obuv u nás vyzkoušet. Pokud to nelze a vy velikost neznáte, změřte si svou nohu následujícím způsobem:

  • bosou nohu přiložte patou ke zdi a zády se o zeď opřete
  • poproste druhou osobu, aby v nejdelším místě vaší nohy udělala rysku
  • změřte délku chodidla, tedy vzdálenost od zdi po rysku
  • toto je přesná délka vaší nohy v cm

Na co si dát pozor při zkoušení obuvi?

  • Boty při zkoušení vždy zavážeme a využijeme při tom všechny háčky a dírky na tkaničky, které bota má. Nestačí botu nazout!
  • Trekové boty vždy zkoušíme s trekovou ponožkou, která je obvykle silnější než ponožky na běžné chození.
  • Při chůzi z kopce přední strana nohy nesmí narážet do přední části boty (malé boty). Hrozily by vám otlaky a v horším případě přijdete o nehty.
  • Při chůzi po rovině a odvalování nohy od podlahy, pata nesmí v botě klouzat po vnitřním materiálu nahoru a dolů (velké boty). Ve většině případů dojde k rychlému opotřebení tohoto materiálu a výrobce obvykle při tomto problému neuznává reklamaci. Jedná se jednoznačně o špatně zvolenou velikost.

Se švy nebo bez švů?

Boty pro alpinismus, horolezectví a VHT mají tzv. alpský střih z minimem švů a jsou většinou vyrobeny z jednoho kusu kůže. Tím se snižuje pravděpodobnost opotřebení či prodření švu o skálu či štěrk. Tyto boty jsou však oproti jiným méně pohodlné proto je nevolíme např. do města. Boty s více švy jsou vhodné pro méně náročnou turistiku, tedy všude tam kde nehrozí poškození, potrhání obuvi o ostré skály atd.

Textil vs. HYDROFOBNÍ KŮŽE

Kůže je odolná, textilie lépe dýchá a je lehčí. Osobně mám rád tlustou 4mm hydrofobní kůži, kterou dostatečně dobře naimpregnuju voskem, ale i membrány mají svůj smysl. Textil se hodí především tam, kde chceme ušetřit hmotnost boty. Např. kevlarová bota s Goretexovou membránou od Asola váží jen 3/4 kila a je určená do extrémních podmínek. Obdobná kožená bota by vážila min. 1 kg.

Údržba pohorek

Nezbytné pro správnou funkci boty je, dobře o ni pečovat. Většina obuvi je impregnována přímo od výrobce. Používáním však každá impregnace ztrácí své vlastnosti, zejména vodonepropustnost. Proto důsledně dbáme pokynů výrobců bot. Upozorňuji, že vada způsobená nesprávným ošetřením (nebo vůbec žádným) se dosti špatně reklamuje. Jelikož trekové boty jsou ve vyšší cenové kategorii, posílá se každý reklamovaný pár k odbornému posouzení.

Boty nejdříve očistíme a zbavíme je prachu a nečistot, poté ošetříme sprejem (kombinace kůže a textil) nebo krémem (kožené boty). Bokud vlastníme boty s membránou, tak doporučuji zakoupení krému a spreje na membrány. Vyhneme se tak znehodnocení membrány ucpáním pórů, kterými odchází pot z boty ven.
Osobně se mně osvědčila metoda nahřátí boty fénem, nakrémováním na teplou kůži, důkladné vetření do švů a záhybů a poté opětovné fixování krému (vosku) fénem.

Proč některé pohorky stojí 1500 Kč a jiné 6000 Kč?

Na cenotvorbě není nic přehnaně složitého k pochopení. Na rady typu: "Platíš za značku", se vykašlete, protože to ve většině případů u většiny výrobců bot není pravda. Boty se liší několika základními materiály, které určují cenu turistické boty.

Tím prvním materiálem je Vibram, který se používá na podešev a zajišťuje výrobní jakost podrážky. Taková podešev vám nepraskne a bude si zachovávat ty nejlepší vlastnosti po celou dobu životnosti obuvi.

Dalším materiálem je membrána, která dělá boty nepromokavé a zároveň prodyšné. Můžete se setkat s levnou neznačkovou membránou nebo s membránou Gore-Tex, která je zase zárukou vysoké jakosti a dlouhé životnosti.

V neposlední řadě jde o celkovou konstrukci obuvi a svršek. Je rozdíl kupovat boty z textilních materiálů nebo ze 3mm broušené kůže.

Jak si tyto informace vyložit v roce 2020:

  • Kupuju pohorky bez Vibramu a bez membrány - očekávejte cenu okolo 1000 Kč
  • Kupuju boty s Vibramem a s neznačkovou membránou - očekávejte cenu 1500 - 3000 Kč
  • Kupuju pohory s Vibramem, s GoreTexem a textilním svrškem - očekávejte cenu 3000 - 5000 Kč
  • Kupuju turistické boty s Vibramem, s GoreTexem, celokožené - očekávejte cenu nad 5000 Kč

Samozřejmě můžete narazit na různé akce prodejců, výrobců a dovozců a ceny budou i nižší.

Přeji vám mnoho našlapaných kilometrů.

Líbil se vám článek jak si vybrat pohorky?

Můžete nás podpořit zakoupením pohorek v našem obchodě >>