Váš košík je prázdný

Infolinka +420 723 767 434 (po-pá, 8-16) Prodejna

Dehydrovaná strava - expediční jídlo - Travellunch, Voyager, Summit to Eat
Akční nabídka
Kurzy a testování

Vybrat podle výrobce

Sleva.gif, 8,1kB

Vždy ty nejlepší ceny!

Vážíme si dobrých zákazníků, proto jsme pro ně připravili slevové karty a pro ty nejlepší, individuální slevový program.

Certifikát spokojenostiJak vybrat běžecké boty do terénu?

PDF Tisk Email
Napsal uživatel Petr Brinček   
Středa, 03 Červenec 2013 13:49

Běhání patří bezesporu k aerobním disciplínám, které zažívají v poslední době obrovský boom. Během nejenže zlepšujete odolnost kardiovaskulárního systému, posilujete pohybový aparát, ale hlavně si zlepšujete psychickou kondici, která v dnešní době má své pevné místo v prevenci prakticky všech onemocnění. Kdo to s během myslí opravdu vážně, měl by načíst nebo jinak získat dostatek informací o správném běhu, jinak může být efekt zcela opačný a běžec skončí s bolavýma kloubama v lepším případě. V tomto článku se dozvíte něco o tom, jak vybrat boty na běhání, kterým se vyhnout, a které naopak lze doporučit. Vzledem ke zkušenostem jsme se rozhodli prodávat běžeckou obuv Inov, která patří k nejlepším na světě.


Běžecká obuv Inov má opravdu široký okruh uživatelů Zdroj: Inov

U běhu musíme především rozlišit povrch, který při našem běhu převažuje. Univerzální běžecké boty jsou, jako všechno univerzální, prostě nanic. Na kluzkém povrchu budou klouzat, aby vydržely zátěž na asfaltu, kde ale budou zbytečně tvrdé, jelikož musí odolávat nerovnému povrchu v lese. Zjedodušené lze tedy boty rozdělit na kategorii Trail / terén a Road / silnice. Do našeho obchodu jsem po dlouhém váhání a po letech zkušeností s dlouhými běhy zvolil značku Inov-8, která sice nepatří v České republice mezi nejznámější, ale ve vývoji a výrobě běžecké obuvi se rozhodně řadí k tomu nejlepšímu na světě. Díky vlastní zkušenosti se nebojím je prodávat a doporučovat našim zákazníkům.

Boty na trail running (běh v terénu) se vyznačují agresivním designem podešve (podrážky), který musí splňovat požadavky na bezpečný běh. Musí ochránit chodidlo před poraněním, např. při proražení podešve o ostré kameny a hlavně směs materiálů musí zabránit klouzaní na hladkém a mokrém povrchu. Tímto se boty na trail odlišují od silničních běžeckých bot asi nejvíce. Součástí podešve jsou ochranné zóny přední části, které se svrškem obuvi společně zabraňují např. nechtěnému nakopnutí špičky.
Pro extrémně náročné povrchy jako jsou sníh, led, bláto a další existují ještě měkčí směsi podešve, ale bohužel tam už dochází k extrémnímu opotřebení v případě, že boty využijete na asfalt. Tyto boty bych volil pouze v případě, že už máte jedny silniční a chcete druhé terénní. O univerzálech nemůže být řeč a opět se opakuju - univerzální boty nedoporučuju.

Běžecká obuv řady Road / silniční naopak vyniká přesně opačnými vyjímečnostmi než obuv krosová (trailová/terénní). Podešev připomíná spíše hladký slike, kde dážkování zajišťuje dobrý odvod vody. U materiálu jde o nejlepší adhezi (přilnavost) s povrchem i v případě mokra. Špička je tvarovaná tak, aby napomohla k lepšímu odvalení odpichu a neprokluzovala. Jako u všech bot Inov pro rekreační běh lze počítat s širokým svrškem v oblasti příčné klenby. Měkká pata nevyvolává extrémní zatížení achilovky a kotník je přitom stále dobře fixovaný v botě.
Běžecké boty Inov-8 jsou založeny na principu přirozeného pohybu. V nabídce nenajdete přetlumené modely, ale naopak spíše obuv spolupracující s vaším chodidlem. Cílem je postupný přechod z vysoké boty 9mm pod patou na nižší obuv, která umožní ještě větší kontakt s podkladem. Vrcholem je model Trailroc 150, který nemá mezipodešev a sklon pata špička = 0. Technika běhu se u takové obuvi mění. Cílem nízké obuvi je došlapávání na střed chodidla a špičku. Na tuto techniku musí mít běžec ale důkladně vypracované svaly chodidlové části, jinak je to pro něj masochistická záležitost.


Slevnili jsme některé z modelů běžecké obuvi Inov

Inov-8 vyrábí v této kategorii trailové / terénní obuvi čtyři řady bot: TrailRoc, Roclite, X-Talon a TerraFly.

řada Inov TrailRoc

Nejoblíbenější obuv této řady: Inov Trailroc 245, Inov Trailroc 255

Podešev TrailRoc je složena ze tří rozdílných směsí. Každá má odlišnou tvrdost a také tedy přilnavost k různým povrchům. Přední, okrajové části jsou z měkké kontaktní pryže pro jemné čtení terénu, pro odraz "na tření" při pohybu ve skalách. Vnitřní klenba je z kontaktní pryže pro ochranu chodidel před proražením a celá nášlapová část podešve je z odolné pryže, která má zabránit nepříjemnému pronikání ostrých kamenů, popřípadě kořenů skrz podešev. Flexibilitu podešve a tedy přesné přenášení pokynů chodidel k podešvi ve všech směrech zajišťuje třetí generace META-SHANK. Je to opět polymerový prstenec, který kopíruje tvar a pohyb šlach v chodidlech (fascia plantar) a mnohem více chrání patu proti odražení v dlouhých, technických a těžkých sebězích, kdy došlapujeme právě přes paty. Mezipodešev je stěžejní část každé boty, jež řeší 3/4 funkčních vlastností, určuje vlastnosti jako jsou propriocepce, flexibilita, odlonost proti proražení, ochrana chodidel, apod. Zásadně tedy neovlivňuje práci našich chodidel, vnímání běhu, rychlost a přesnost našich reakcí při běhu. TrailRoc je vyráběn ve třech vtřikovaných mezipodešvích EVA se sklonem pata-špiča 6, 3 a 0 mm.
Svršky jsou uzbůsobeny předpokládanému použití. U modelu se sklonem 6mm, které jsou určeny pro nejdelší a nejtěžší běhy, je výrazně chráněná špička proti nakopnutí, je zde nadsázka kolem chodidel, aby stabilně fixovala chodidla v lůžku boty a nedocházelo tak k různým posunův těžkých traverzech. Svršek je celkově lehce polstrován, aby poskytoval výborný komfort. Modely se sklonem pata-špička 3 a 0 mm jsou určeny pro běh v přírodě do vzdálenosti zhruba maratonu, jsou prodyšnější, mají méně polstrování a méně ochráněnou špičku. Všechny svršky jsou napnuty na natural kopytě, které je široké v místě příčné klenby a boty tak poskytují přirozený prostor pro práci chodidel i na těch nejdelších tratích.
TrailRoc je vhodný na všechny kategorie trailů až po ultratraily. Překonává vynikající vlastnosti podešve Roclite na tvrdším, suchém, případně lehce vlhkém prostředí. V případě hlubokého bláta je ovšem Roclite nepřekonatelný. Další výhodou oproti ostatním je především méně sensitivní pata - tzn. při těžkých, dlouhých, kamenitých sebězích netrpí tolik paty při došlapu. Při seběhu přes špičky velmi oceníte širší část podešve ve špičce, která tak zajišťuje větší stabilitu. Širokou špičku jistě ocení všichni vyznavači vytvrvalostních běhů. Chodidlo má ve špičce dostatek prostoru pro práci a zejména příčná klenba není stresována úzkým svrškem při dlouhé zátěži.

řada Inov RocLite

Nejoblíbenější obuv této řady: Inov Roclite 285, Inov Roclite 295, Inov Roclite 309, Inov Roclite 319

Měkké bláto, hluboký nebo uježděný sníh, led, dlouhé laufy, ale taky tempová vytrvalost - to jsou základní parametry pro modely vyrobené s podešví Roclite. Z toho plyne, že podešev Roclite je skutečně exkluzivní krosovou lahůdkou pro všechny ty, kteří hledají vynikající tréninkovou botu do měkkého terénu. Podešev je vyrobena z měkké kontaktní pryže a má velmi hrubý dezén, který je zároveň samočistící. Podešev svou flexibilitou a mekkostí věrně, bezpečně a stabilně kopíruje reliéf probíhaného terénu, a můžete se tak spolehnout na fantastický grip na měkkém podkladu.
Mezipodešev, společně s druhou generací META-SHANK, zajišťují vynikající flexibilitu a přesně přenášejí pokyny chodidel. Je možné vybírat boty Inov Roclite se sklonem od 12 do 3 mm. Čím vyšší mezipodešev v patě (a tedy i sklon) tím má model vyšší torzní stabilitu oproti flexibilitě. Vyšší modely jsou pak vhodné na nabírání objemu, pro začátečníky, ale pochopitelně zde nemůžete čekat exkluzivní vlastnosti čtení povrchu, jako u modelu nižších. Nižší modely mají mnohem lepší propriocepci, jsou přesnější v přenosu pokynů chodidel a poskytují mnohem lepší prožitek z běhu.
Roclite si nejlépe užijete na měkkém podkladu. V blátě nebo na sněhu nenajdete lepší tréninkový koncept. Podešev má jistý záběr a i při seběhu se na ni můžete spolehnout. Dostatečnou šířku oceníte v momentě, kdy se dostaví první známky únavy. Oproti konceptu TrailRoc je u Roclite více senzitivní pata pro přesné a jisté čtení povrchu při došlapu přes patu.


Řada Inov RocLite je opravdu do drsného terénu. Zdroj: Facebook InovCz+Sk

řada Inov X-Talon

Nejoblíbenější obuv této řady: Inov X-Talon 190

Nenajdete dnes lepší závodní boty, než ty s krosovou podešví X-Talon. Měkká kontaktní pryž, která je velmi podobná směsi na výrobu lezecké obuvi, nabízí společně s agresivním dezénem podešve exkluzivní kontakt s podložkou za všech klimatických podmínek. Model Inov 212 se sklonem špička-pata 6mm má lepenou EVA podešev, ostatní modely mají přímo vštřikovanou EVA mezipodešev a sklon pouhé 3mm. Vstřikovaná EVA podešev nabízí mnohem přirozenější, přesnější a flexibilnější vztah k chodidlům, nicméně vyžaduje posílené svaly a šlachy chodidel svého majitele. Vynikající prepriocepce stojí jednoznačně za úspěchem tohoto konceptu běžecké obuvi. Chodidla rychle a bezpečně ovládají botu.

Všechny modely na podešvi X-Talon jsou napnuty na kopytě PRECISION a jsou spíše užší až středně široké. Je to právě proto, že jsou určeny na maximální výkon, kdy by měla bota splynout dokonale s chodidlem a rychle reagovat na změnu terénu. X-Talon má závodní ambice, nicméně se hodí pro všechny vyznavače trailu na měkké podložce, kteří chtějí opravdu vnímat botu. Jestli chcete poznat DNA obuvi INOV, vyzkoušejte právě X-Talon.

řada Inov TerraFly

Nejoblíbenější obuv této řady: Inov TerraFly 277 dámské, Inov Terrafly 303 pánské

Nejuniverzálnější běžecká obuv. Už na první uchopení má nejtužší podešev, která se výrazně přibližuje klasickým botám. Hlavní rozdíl je v možnosti volby sklonu pata-špička, který výrazně ovlivňuje vnímání běhu samotného. Podešev je složena ze dvou různých směsí, kdy hlavní, nosná část podešve je vyrobena z tvrdší nebo tužší pryže a zajišťuje dlouhou životnost a ochranu chodidel proti mechanickému poškození. Kontrastní nášlapná část je zase vyrobena z měkčí kontaktní pryže, která opět zajišťuje vynikající grip v terénu a kontakt na tvrdém podkladu.

Mezi podešví a mezipodešví je opět vložen polymerový prstenec DFB (dynamic fascia brand), který kopíruje flexibilitu chodidel a v odrazové části běžeckého kroku napomáhá k "pružnému" odrazu. Vstřikovaná mezipodešev má vynikající tvarovou paměť a její životnost ocenila řada "expedičních" běžců. Nečekejte zde takovou úroveň propriocepce jako u konceptu Inov X-Talon a F-Lite, koncept TerraFly je určen pro přechod k nižším botám.

TerraFly je tréninkovým, objemovým konceptem, a proto je vyroben na kopytě Natural - je tedy široký v místě příčné klenby. Chodidla zde mohou dlouho a pohodlně pracovat, aniž by je stresoval úzký svršek. Prodyšné svršky u modelů se sklonem 6mm jsou lehké a splňují parametry univerzální boty, naopak voděodolné svršky u modelů se sklonem 9mm se hodí spíše do parkového/trailového prostředí. Terrafly je typickou tréninkovou botou pro široké spektrum běžců a běžkyň. Opět je širší ve špičce, aby měla chodidla dostatek prostoru k přirozené práci i na těch nejdelších výbězích. V terénu od tohoto modelu nečekejte exkluzivní vlastnosti modelů řady Roclite nebo Trailroc, na silnici zase vynikající vlastnosti modelů Road-X nebo F-Lite. Tohle je skutečně univerzální bota na běh.


Lesní cesty nebo rozbahněné pěšiny - to je ta pravá volba pro univerzální Inov Terrafly Zdroj: Inov

Aktualizováno Čtvrtek, 04 Červenec 2013 14:48
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit